Pasażer

Czemu podróżujemy?

PKP Intercity S.A. zapytało podróżnych o najczęstsze powody podróży pociągiem i dlaczego wybierany jest akurat ten a nie inny środek transportu.

W ankiecie, która została przeprowadzona w dniach 16-24 października 2018 roku metodą CAWI, wypowiedziało się 1040 osób. Co istotne okazało się, że pociąg wybierany jest równie chętnie niezależnie od tego czy podróż ma charakter prywatny czy też służbowy.

Cele i powody

Udzielając odpowiedzi ponad 2/3 badanych wskazało, że podróżuje pociągiem głównie w celach prywatnych. Do najczęstszych należą wyjazdy do rodziny, potem wyjazdy turystyczne na wakacje czy na weekend. Wyjazdy służbowe, czy też związane z pracą lub edukacją wskazało natomiast więcej niż co czwarty badany.
Wybierając jeden najważniejszy powód, decydujący o podróży pociągiem, najczęściej wskazywane były:
komfort i wygoda (26%),
czas przejazdu (18%),
atrakcyjny koszt (w przypadku 11% osób).
Ponadto 6% osób stwierdziło, że po prostu z przyjemnością podróżuje pociągiem.
Ważne w kontekście podróży okazują się także dogodne połączenia między miejscowościami a także możliwość relaksu czy pracy w trakcie podróży.

Dlaczego

Blisko 30% ankietowanych wskazało, że podróżuje pociągiem do pracy, szkoły lub służbowo. Spośród tych ostatnich blisko połowa niemal połowa odbyła podróż służbową pociągiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co trzeci ankietowany deklaruje, że jeździ pociągiem co najmniej kilka razy w miesiącu, z czego 14% podróżuje służbowo nawet kilka razy w tygodniu. W 9% przypadków to pracodawca decyduje o wyborze środka transportu.