Tabor Wydarzenia

Czeskie Koleje zamawiają 180 wagonów osobowych Viaggio Comfort

České dráhyČD kontynuują modernizację floty obsługującej dalekobieżne krajowe i międzynarodowe trasy. Przetarg na dostawę 20 dziewięciowagonowych jednostek Viaggio Comfort wygrało konsorcjum Siemens Mobility i Škoda Transportation. Składy dostarczane będą w latach 2024-2026. Wartość zamówienia to ok. pół miliarda euro.

– Cieszymy się, że ČD po raz kolejny stawia na nasze wagony osobowe Viaggio w celu rozszerzenia i unowocześnienia swoich usług – mówi Gerhard Greiter, dyrektor generalny Regionu Europa Północno-Wschodnia w Siemens Mobility. – Nowe pojazdy będą pozbawione barier i zapewnią komfortowe podróże. Składy pomogą uczynić transport kolejowy w Czechach jeszcze bardziej atrakcyjnym i zrównoważonym.

 

O inwestycji oraz idących za nią zmianach mówi prezes zarządu i dyrektor generalny Kolei Czeskich.

– Republika Czeska planuje podnieść prędkość na swoich konwencjonalnych liniach kolejowych do 200 km/h i zbudować linie dużych prędkości, które umożliwią pociągom kursowanie szybciej niż obecnie wynosi 160 km/h. Dlatego musimy kontynuować nasze planowane inwestycje w nowe pociągi spełniające normy dla pojazdów obsługujących zarówno konwencjonalne, jak i szybkie sieci w Europie Środkowej. Umocni to nasze długoterminowe partnerstwo strategiczne w transporcie międzynarodowym, a także naszą pozycję w transporcie dalekobieżnym – wyjaśnia Ivan Bednárik, prezes zarządu i dyrektor generalny ČD. – Jednostki będą wyposażone w najbardziej zaawansowane funkcje dostępne na obecnym rynku europejskim i zapewnią pasażerom najwyższy poziom komfortu.