Raport z Polski

Czy dojedziemy szybciej nad morze? PKP PLK zleciło analizę nowych połączeń

Fot. Adam Recki / PKP PLK

Jak kolej może ułatwić dojazd do miejscowości Darłowo, Darłówko, Mielno oraz sposób wytyczenia nowych lub sprawniejszych połączeń do innych nadmorskich miejscowości – na takie pytania odpowie opracowanie, które zleciły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Materiały uzupełnią realizowane obecnie studium wykonalności dla modernizacji linii między Trójmiastem, Słupskiem, Koszalinem a Szczecinem.

W ramach opracowania, zleconego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przeanalizowana zostanie możliwość realizacji nowych kolejowych połączeń nad Bałtyk od Sławna oraz Koszalina. Przygotowane materiały odpowiedzą, jak można zmienić przebieg linii kolejowych lub przygotować nowy odcinek linii. Realizacja wypracowanych rozwiązań może zwiększyć dostępność do kolei w miejscowościach nadmorskich województwa zachodniopomorskiego oraz podnieść ich atrakcyjność. Uzyskane materiały zostaną skonsultowana z samorządami i przewoźnikami, co pozwoli dobrze ocenić ich wykorzystanie. Wartość podpisanej dziś umowy to 1,8 mln zł. Opracowanie będzie gotowe w pierwszym kwartale 2021 r.

Od Sławna (na linii nr 202) przeanalizowane będzie połączenie do Darłowa i bliżej morza do miejscowości Darłówko oraz poprowadzenie kilkunastokilometrowej linii, łączącej Darłówko z Wiekowem (na linii nr 202). Takie rozwiązanie umożliwi od Sławna „zjazd” pociągów z linii nr 202 nad morze i „powrót” na linie nr 202 na stacji w Wiekowo. Pozostaje także bezpośredni przejazd linią nr 202 Sławno – Wiekowo – Skibno – Koszalin. Istotna korzyścią jest zapewnienie dojazdu koleją do miejscowości, które obecnie takich połączeń nie mają.