Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Czy PGE kupi spółkę PKP Energetyka?

Polska Grupa Energetyczna może być zainteresowana kupnem prywatnej spółki PKP Energetyka – informuje portal biznesalert.pl, powołując się na ustalenia agencji Reuters. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podkreślił w rozmowie z agencją, że jego spółka „może wyrazić zainteresowanie zakupem PKP Energetyka, jeśli obecny właściciel CVC Capital Partners zdecyduje się na jej sprzedaż”.

Fot. Krzysztof Maria Różański / CC

Agencja Reuters już miesiąc temu poinformowała o przygotowaniach funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partners do sprzedaży koncernu PKP Energetyka. Szacowana wartość umowy sprzedaży wynieść może 1,8 mld euro.

Zainteresowanie ponownym zarządzaniem spółką wyraził już Skarb Państwa. Poprzednim razem CVC kupiło PKP Energetykę od spółki PKP w roku 2015. Wówczas transakcja ta kosztowała 1,97 mld euro.

Na początku 2021 r. fundusz ma zaangażować doradcę ds. sprzedaży. W kolejnych miesiącach rozpocznie się proces sprzedaży.

Jak informuje biznesalert.pl, odnosząc się do źródeł agencji Reuters, oferenci mieli wycenić spółkę na ok. 7,5-8-krotność podstawowego zysku PKP Energetyka. Ten wynosić może ok. 1,1-1,2 mld euro (łącznie z długiem).

Wartość przedsiębiorstwa PKP Energetyka może osiągnąć 1,8 miliarda euro, czyli nawet 12-krotność zysków.

Źródło: Reuters, biznesalert.pl

Dodaj komentarz