Wydarzenia

Czy projekt KDP w Polsce zrealizują firmy z Korei Południowej?

Pod koniec kwietnia w warszawskim hotelu Hilton odbyło się Polsko-Koreańskie Forum Współpracy Technologicznej dotyczące Kolei Dużych Prędkości. Za organizację tego ważnego spotkania odpowiadają dwie koreańskie spółki: Korea National Railway oraz Dohwa Engineering Co., Ltd.

"<yoastmark

W forum uczestniczyło około 120 osób, a spotkanie to okazało się miejscem wymiany istotnych informacji związanych z transportem pasażerskim realizowanym w ramach kolei dużych prędkości.

Jakie kwestie poruszono w trakcie rozmów?

Stronę koreańską reprezentowało 20 specjalistów, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem i nadzorowaniem inwestycji dotyczących infrastruktury kolejowej. Korea National Railway jest jedynym podmiotem w Korei Południowej odpowiedzialnym za te kwestie w tym kraju.

Podczas dyskusji przedstawiciele strony koreańskiej podzielili się swoimi doświadczeniami, wspominając między innymi o linii Gyeongbu, na której już w 2004 roku wprowadzono system kolei dużych prędkości. Obecnie funkcjonuje on na trasach obejmujących łącznie 1800 kilometrów. Zgodnie ze słowami specjalistów z Korei Południowej pociągi przemieszczają się na nich z prędkością przekraczającą 300 kilometrów na godzinę. Podczas forum skupiono się zatem na technologii zapewniającej bezpieczeństwo pojazdów kolejowych.

Strona koreańska omówiła budowę zarówno torowisk, jak i sygnalizacji, które muszą być odpowiednio przystosowane do tak znacznych prędkości. Na bezpieczeństwo podróżnych oraz pociągów wpływają ponadto specjalne, dwu oraz trzystopniowe mechanizmy ochronne. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko katastrofy, mogącej przy takich prędkościach stanowić ogromne zagrożenia dla życia i zdrowia pasażerów.

Współpraca z Koreą Południową – dlaczego ma sens?

Zarówno Korea National Railway, jak i Dohwa Engineering są podmiotami mogącymi pochwalić się ogromnym doświadczeniem związanym z kolejami dużych prędkości. W związku z takimi możliwościami obie spółki już teraz prowadzą aktywnie działania nie tylko w Korei, ale i w wielu państwach na całym świecie. Możliwość skorzystania z ich wiedzy podczas projektowania i wdrażania KDP w Polsce wydaje się nie do przecenienia.

Zgodnie z zapowiedziami podobne spotkania, prawdopodobnie właśnie w formie forum, będą organizowane regularnie. W międzyczasie koreańscy specjaliści będą również prowadzić szkolenia dla polskich inżynierów.

Dodaj komentarz