global

Czy rok 2021 będzie Europejskim Rokiem Kolejowym?

Czy rok 2021 będzie Europejskim Rokiem Kolejowym? Z taką propozycją wyszła Komisja Europejska. Pomysł ma wesprzeć realizację celów europejskiego porozumienia dla sektora transportu.

Jak informują przedstawiciele KE, w planach na 2021 r. jest wiele wydarzeń, kampanii i inicjatyw promujących kolej jako zrównoważony, innowacyjny i bezpieczny środek transportu. Wydarzenia te mają podkreślić korzyści płynące z transportu kolejowego dla gospodarki i klimatu.

Jak podkreślają analitycy, politycy i miłośnicy kolei, transport szynowy jest najbezpieczniejszym środkiem komunikacji na świecie. Jest także przyjaźniejszy dla środowiska, niż transport samochodowy i lotniczy.

Rok 2021 będzie pierwszym rokiem, w którym zasady wdrożone w ramach IV Pakietu Kolejowego zastosowane zostaną w całej Unii Europejskiej. Jak zaznacza KE, w tym czasie przypada także wiele ważnych rocznic związanych z koleją, w tym m.in. 175. rocznica uruchomienia pierwszego w historii połączenia kolejowego między Paryżem a Brukselą. W 2021 r. 40 lat obchodzić będzie TGV, 30 – ICE.

Wniosek o ustanowienie przyszłego roku Europejskim Rokiem Kolejowym przyjęty musi zostać przez Parlament Europejski i Radę.

Poparcie dla inicjatywy wyraził m.in. Libor Lochman, dyrektor CER.

– Popieramy propozycję Komisji Europejskiej, aby rok 2021 był Europejskim Rokiem Kolejowym – mówił. – Będzie to doskonała okazja, by zaprezentować zalety kolei w zakresie modernizacji i ekologizacji europejskiego sektora mobilności.

Źródło: KE, globalrailwayreview.com

Dodaj komentarz