global Inwestycje Wydarzenia

Czy Stadler rozpocznie produkcję pociągów na Ukrainie? Są pierwsze podpisy!

Czy Stadler rozpocznie produkcję pociągów na Ukrainie? W piątek 7 maja przedstawiciele strony ukraińskiej i kierownictwo szwajcarskiej firmy popisali memorandum w sprawie lokalizacji produkcji taboru pasażerskiego Stadler CIS AG.

Fot UZ / FB

Wspólne rozwijanie pasażerskiego transportu kolejowego na Ukrainie realizowane jest w ramach projektu City Express. Strony pracują aktualnie nad pozyskaniem finansowania zewnętrznego. Jak informują Koleje Ukraińskie, jeśli Stadler CIS AG wygra jeden z przetargów i otrzyma zamówienie na dostawę taboru dla Ukrzaliznyci, spółka planuje rozważyć lokalizację produkcji na Ukrainie.

– Jesteśmy zainteresowani współpracą z globalnymi producentami taboru kolejowego, którzy od lat dostarczają pojazdy do przewoźników na całym świecie – podkreślił p.o. Prezesa Zarządu UZ Ivan Yuryk.- Potencjalnym partnerem jest Stadler, jeden ze światowych liderów w branży, a naszym głównym życzeniem w takim partnerstwie jest lokalizacja produkcji na Ukrainie. To przecież przyciąganie dodatkowych środków do gospodarki i rozwoju przemysłu ciężkiego w naszym kraju.

 

Zdaniem szefa Ukrzaliznyci pociągi Stadler mogą być wykorzystywane w podmiejskim i regionalnym ruchu pasażerskim, a także w projekcie City Express

– Aby dostosować produkcję, przedstawicieli firmy ze Szwajcarii do rozważenia lokalizacji produkcji w naszej fabryce w Kijowie. Obecnie jej głównym zadaniem jest modernizacja pociągów podmiejskich – dodał Yuryk. 

 

Memorandum sygnowali: p.o. Prezesa Zarządu UZ Ivan Yuryk, Oleksandr Pertsovskyi, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Pasażerskich SA Ukrzaliznytsia, Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny Stadler CIS AG Petr Hrystof Shpuler i Dyrektor Generalny Stadler CIS AG Oleksandr Luft w obecności Wicepremiera Ukrainy – ministra przemysłu strategicznego Ukrainy Olega Urusky’ego i pierwszego wiceministera infrastruktury Ukrainy Dmytro Abramowicza.

Ukrzaliznyci nadal prowadzi dialog roboczy z innymi międzynarodowymi dostawcami taboru pasażerskiego i liczy na wsparcie państwa w finansowaniu rozwoju przewozów pasażerskich.

Dodaj komentarz