Pasażer

Czy w pociągach SKM Trójmiasto i Przewozach Regionalnych wprowadzony zostanie system rezerwacji miejsc?

Jak informuje Radio Gdańsk, pomorscy urzędnicy rozważają wprowadzenie w pociągach SKM Trójmiasto i Przewozów Regionalnych rezerwacji. Działania w tej sprawie podjęli już przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wysłali do przewoźników wniosek o wprowadzenie systemu sprzedaży biletów na konkretne połączenia.

Inicjatywa pomorskich samorządowców ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa podróżnym i spełniać zalecenia rządu ws. limitu miejsc w środkach komunikacji publicznej.

Nowe zasady dot. komunikacji miejskiej obowiązywać będą od poniedziałku 18 maja. Do tej pory w pojazdach komunikacji miejskiej liczba pasażerów odpowiadała połowie liczby miejsc siedzących. Decyzją premiera, teraz do tramwaju, autobusu czy metra wejdzie tylu pasażerów, ilu odpowiada 30 proc. Całkowitej pojemności pojazdu.

– Do tej pory, gdy mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić do środka 25 pasażerów – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki. – Teraz z takiego pojazdu będzie mogło skorzystać ok. 45 pasażerów. W dalszym ciągu powinniśmy pamiętać o zachowaniu w komunikacji miejskiej dystansu.

Pomysł z rezerwacją miejsc w SKM Trójmiasto i Przewozach Regionalnych mógłby obowiązywać na początku w połączeniach międzywojewódzkich. Jak informuje Radio Gdańsk, mogłyby to być linie GdańskOlsztyn i Bydgoszcz, ChojniceHel.

Wprowadzenie rezerwacji nie będzie jednak proste, o czym mówi w rozmowie z trójmiejską rozgłośnią Dominik Lebda, rzecznik prasowy POLREGIO.

Jak podkreśla Lebda, przy wprowadzaniu rezerwacji należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Z połączeń aglomeracyjnych i regionalnych korzysta bardzo dużo pasażerów.

– Mamy do czynienia też z wzajemnym honorowaniem biletów przez różnych przewoźników, zróżnicowanymi formami biletów, do których trzeba by było każdorazowo pobrać miejscówkę. Często są to krótkie podróże – komentował.

O trudnościach mówi się także w SKM Trójmiasto. Rzecznik prasowy przewoźnika – Tomasz Złotoś – wystosował zapytania do firm, które mogłyby system rezerwacji opracować. Jak podkreśla jednak, takich rezerwacji nie stosuje się w żadnych kolejach aglomeracyjnych na świecie.

– Takie rozwiązanie znacznie ograniczyłoby dostępność do usług SKM, będzie kosztowne i trudne do wprowadzenia oraz nadzoru – komentuje Złotoś.

Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, żadne decyzje w sprawie wprowadzenia systemu rezerwacji jeszcze nie zapadły.

Źródło: Radio Gdańsk

Dodaj komentarz