Pasażer Wydarzenia

Do Stronia Śląskiego po 18 latach wraca kolej. Póki co… autobusem

Przez Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie pociąg ostatni raz przejechał w 2004 roku. Po osiemnastu latach połączenia wracają do rozkładów jazdy – choć póki co w formie autobusowej komunikacji zastępczej.

Autobusowa Komunikacja Zastępcza (fot. Koleje Dolnośląskie)
Autobusowa Komunikacja Zastępcza (fot. Koleje Dolnośląskie)

Dolny Śląsk słynie z najgęściej rozbudowanej sieci kolejowej w całej Polsce. Pod koniec lat 90. Wszystko się jednak zmieniło. Likwidacja wielu połączeń regionalnych utrudniła mieszkańcom poruszanie się po regionie. W 2004 r. zniknęło także połączenie z Kłodzka do Stronia Śląskiego przez Lądek-Zdrój. Teraz, po 18 latach przerwy połączenie do Stronia Śląskiego zostanie reaktywowane w zmienionej formie.

– Jesteśmy przed rewitalizacją linii i powrotem na nie pociągów Kolei Dolnośląskich. Ale jeszcze wcześniej chcemy ułatwić komunikację w tym rejonie tam, gdzie jest to możliwe – autobusami „za pociąg”. Docelowo, po ponownym przystosowaniu torów do przewozu pasażerów, mieszkańcy przesiądą się z autobusów do pociągów – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Więcej korzyści

Co oznacza takie rozwiązanie dla mieszkańców? Po pierwsze – na Dworcu Głównym we Wrocławiu oraz każdej innej stacji w Polsce, będzie można nabyć bilet kolejowy do Lądka-Zdroju czy Stronia Śląskiego i na tym samym bilecie na stacji Kłodzko Główne przesiąść się do autobusu. Podobnie będzie podróżując w przeciwnym kierunku. Po drugie – rozkład jazdy autobusów będzie dostosowany w taki sposób, by podróżni mogli komfortowo kontynuować podróż pociągiem po Dolnym Śląsku.