Raport z Polski Wydarzenia

Dostępniejsze perony na linii Poznań – Szczecin

Dostępniejsze perony w Pęckowie i Wronkach na linii Poznań – Szczecin to kolejny efekt modernizacji, którą prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe. Inwestycja kosztować będzie ok. 4,1 mld zł.

Fot. Radosław Śledziński / PKP PLK

Lepszy dostęp do kolei zapewniają już zmodernizowane perony w Pęckowie i jeden w pełni przebudowany we Wronkach. Obiekty są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Do dyspozycji pasażerów są ławki, wiaty oraz czytelne oznakowanie. Cały obszar został oświetlony.

Jeszcze w tym roku wykonawca zainstaluje wyświetlacze, które informować będą podróżnych o przyjazdach i odjazdach pociągów.

– Z myślą o osobach niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni są ścieżki naprowadzające – informują PKP PLK. – Dostęp w Pęckowie do peronów wszystkim podróżnym – także mającym trudności z poruszaniem się – umożliwiają pochylnie. We Wronkach kończą się prace w przejściu podziemnym. Obecnie do pociągów prowadzi odpowiednio przygotowane i zabezpieczone tymczasowe przejście w poziomie torów. Na stacji będzie również zadaszenie na sąsiednim peronie.

 

Jeszcze w tym roku udostępniony zostanie kolejny, nowy peron w Szamotułach – po stronie budynku dworca – i przejście podziemne z trzema windami na stacji. Podobny standard podróżni zyskali już na wszystkich stacjach i przystankach między Poznaniem a Wronkami, m.in. w Poznaniu (Wola), Kiekrzu, Rokietnicy, Pamiątkowie i Baborówku.