global Wydarzenia

Dożywocie za nieudany zamach we francuskim pociągu

Planowali atak terrorystyczny na pociąg wysokich prędkości Thalys we Francji. Paryski sąd właśnie wydał wyrok w ich sprawie. Ajub El Hazzani, główny sprawca operacji został skazany na dożywocie. Jego trzej kompani odpowiednio na kary 7, 25 i 27 lat więzienia.

Fot. Mauritsvink / WIkimedia Commons

Do nieudanego ataku w pociągu AmsterdamParyż doszło w sierpniu 2015 r. 31-letni mężczyzna pochodzenia marokańskiego wsiadł do pociągu na stacji w Brukseli. Miał ze sobą broń, w tym karabinek Kałasznikowa oraz 300 sztuk amunicji.

W sądzie napastnik podkreślał, że zamach był jego misją. Miał zabić amerykańskich żołnierzy i członków Komisji Europejskiej, podróżujących tym pociągiem.

Na szczęście zamach został udaremniony przez pasażerów, w tym dwóch amerykańskich żołnierzy w cywilu. Obezwładnili oni napastnika, zanim zaczął strzelać.

Jak podkreślił sąd, uzasadniając wyrok, Amerykanie nie nosili żadnego znaku rozpoznawczego, który mógłby skierować El Hazzaniego w ich stronę. Sprawca zamachu wsiadł do pociągu z zamiarem zabicia, był uzbrojony i zagrażał ok. 200 pasażerom. Zdaniem sądu, chciał zabijać masowo.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz