Wywiady

Dr hab. Bartosz Piotrowski: PESA Bydgoszcz z “dobry wzorem” [WYWIAD]

Ten rok bydgoski producent taboru może uznać za udany. Manewrowa lokomotywa wodorowa SM42-6Dn od swojej premiery na targach TRAKO 2021, gdzie zdobyła nagrodę im. prof. Czesława Jaworskiego w kategorii „Pojazd”, zbiera kolejne wyrazy uznania. Tym razem została dostrzeżona przez Instytut Wzornictwa Przesmykowego i wyróżniona nagrodą Dobry Wzór 2021. To kolejny sukces Zespołu Wzornictwa Przemysłowego PESA Bydgoszcz na polu designu, o którego znaczeniu powiedział nam kierujący nim – dr hab. Bartosz Piotrowski, profesor ASP w Warszawie.

Zespół designerów PESA, od lewej: Marta Wota, Bartosz Piotrowski, Krzysztof Nogowski, Miłosz Pszczóliński, Maciej Garczyński oraz (+ UX: Agnieszka Fujak).

Dobry Wzór to najstarszy polski konkurs wzorniczy, który od blisko 30 lat zwraca uwagę na najlepiej zaprojektowane na rynku produkty i usługi. Kapituła składająca się z ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego – organizatora wydarzenia oraz niezależnych specjalistów przyznaje nagrody w ponad dwudziestu kategoriach. Celem wyróżnienia najlepszego designu, w każdej z nich, jest premiowanie dobrze zaprojektowanych i estetycznych rozwiązań. Takie podejście, do wprowadzania nowych produktów, ma zarówno odbijać się pozytywnie na przestrzeni funkcjonowania, jak i wspierać rozwój polskiej gospodarki.

Nagroda Dobry Wzór 2021

Lokomotywa wodorowa SM42-6Dn, którą dla Orlen KolTrans wyprodukowała PESA Bydgoszcz, otrzymała nagrodę Dobry Wzór 2021 w kategorii „Przestrzeń Publiczna”. Warto zaznaczyć, że jej projektanci dr hab. Bartosz Piotrowski (bryła zewnętrzna) i Krzysztof Nogowski (kabina maszynisty) za ten projekt otrzymali również Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to kolejny sukces Zespołu Wzornictwa Przemysłowego PESA Bydgoszcz.