Raport z Polski Wydarzenia

Dwa reliefy ozdobią dworzec kolejowy w Olsztynku

Dwa reliefy ozdobią dworzec kolejowy w Olsztynku. Każdy z nich ma 38 m kw. Powierzchni i 35 ton wagi. Do ich wykonania potrzebne było 14 m sześc. betonu i 5 ton stali zbrojeniowej. Teraz zdobią one ściany nowej wiaty przy dworcu w Olsztynku.

Fot. nadesłane

Modernizacja dworca kolejowego w Olsztynku rozpoczęła się jesienią 2019 r. Już na wizualizacjach dworca  można było zauważyć nową modernistyczną wiatę pomiędzy historycznym dworcem, a dawnym budynkiem punktu pocztowego i toalet. Właśnie ściany tej wiaty od strony miasta ozdobią dwa reliefy przedstawiające wybrane zamki gotyckie Warmii i Mazur oraz zarys starego miasta w Olsztynku.

 – Reliefy należy traktować jako autorską ekspresję artystyczną. Mapa z zamkami gotyckimi przedstawia uproszczone, sprowadzone do graficznego znaku wizerunki niektórych zamków. Kilka z nich to tylko wyobrażenia, gdyż nic po nich nie pozostało. Inne istnieją do tej pory, a z kolejnych pozostały tylko ruiny. Zależało mi na pokazaniu bogactwa historycznego regionu poprzez przedstawienie potencjalnie interesujących miejsc. Nie jest to konkretny przewodnik turystyczny ani tym bardziej dokumentacja historyczna. Turysta oglądać ma to jako inspirację do własnych poszukiwań albo po prostu jako zwykły obrazek – podkreśla Zbigniew Tomaszczyk, architekt.

 

Drugi relief przedstawia plan Olsztynka z połowy XIX wieku z obwarowaniami. Znajdziemy na nim zarys niektórych budynków, które nie dotrwały już do czasów współczesnych. Jedną i drugą realizację należy traktować bardziej jako pewnego rodzaju wizję artystyczną, dekorację nawiązującą do historii i ducha miejsca, niż mapę czy plan.

Elementy zdobiące ściany przyszłej wiaty wykonano jako reliefy, czyli w technice znanej już w starożytności, polegającej na tym, że rzeźbiarskie elementy są wykonywane w materiale, który stanowi jednocześnie dla nich tło. Sama nazwa tej techniki pochodzi od łacińskiego, słowa „relevo”, co oznacza wznosić się i faktycznie wyrzeźbiona grafika ma wizualnie „wznosić się” ponad tło, czyli innymi słowy „wychodzić do widza”. Tradycyjnie reliefy wykonywano w kamieniu lub w drewnie, aczkolwiek we współczesnej architekturze wykonuje się je również jako betonowe odlewy lub odciski, które przypominają płaskorzeźby. W takim właśnie materiale wykonano te stanowiące ściany budowanej wiaty peronowej. Wiaty, która swoim stylem jest całkowicie współczesna, aczkolwiek czerpie inspiracje z architektury modernizmu z pierwszej połowy XX wieku.

Czytaj dalej >