Inwestycje Pasażer

Dworce Jastrząb i Zajezierze k. Dęblina przejdą modernizacje [WIZUALIZACJE]

Stacje Jarząb i Zajezierze k. Dęblina przejdą modernizacje. Zabytkowym budynkom dworców przywrócony zostanie historyczny wygląd, a pasażerowie zyskają wiele udogodnień. Zakończenie inwestycji, prowadzonej przez PKP, planowane jest w I połowie 2021 roku.

Dworzec Jarząb znajduje się przy trasie kolejowej Warszawa – Radom – Kielce – Kraków, drugi – Zajezierze – przy linii Radom – Dęblin.

Prace rewitalizacyjne dworców zapewnią zachowanie historycznych cech obiektów. Budynki będą także dostosowane do współczesnych oczekiwań pasażerów, w tym tych o ograniczonej możliwości poruszania się: osób niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi, czy podróżnych z dużymi bagażami. W przestrzeni pasażerskiej wyeliminowane zostaną takie bariery architektoniczne jak progi czy wąskie przejścia. Na dworcach znajdą się tablice z mapami dotykowymi obiektów, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wyświetlacze z informacjami o godzinach kursowania pociągów.

– Realizujemy Program Inwestycji Dworcowych, dzięki któremu swoje oblicze zmieniają dworce w całej Polsce. Zyskuje na tym wiele miejscowości – dużych i małych. Inwestycje w infrastrukturę, inwestycje publiczne są kluczowe dla kondycji polskiej gospodarki w trudnym czasie, którego doświadczamy. Jesteśmy zdeterminowani, aby iść do celu, jakim jest poprawa poziomu komfortu pasażerów korzystających z usług polskich kolei – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Dworzec Jastrząb

Budynek dworca na stacji Jastrząb pochodzi z 1917 r. i znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Ze względu na wartości architektoniczno-historyczne kształt bryły budynku nie ulegnie zmianie, a renowacja będzie polegała na odtworzeniu pierwotnego wyglądu dworca i wymianie wszystkich instalacji i wyposażeniu obiektu w nowoczesne systemy zarządzania budynkiem i obsługi podróżnych. Przebudowie ulegnie za to wnętrze budynku.

 

Czytaj dalej >