Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworce kolejowe w Pobiedziskach i Kobylnicy otwarte [ZDJĘCIA]

PKP S.A. oddały do użytku dwa dworce kolejowe – w Pobiedziskach i Kobylnicy. Obiekty przeszły gruntowną przebudowę. Inwestycja zwiększyła komfort podróżnych, dostępność do kolei oraz bezpieczeństwo.

Otwarcie dworców - w Pobiedziskach i Kobylnicy (fot. PKP SA)
Otwarcie dworców – w Pobiedziskach i Kobylnicy (fot. PKP SA)

Obydwa budynki to obiekty historyczne, które były modernizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowy dworców w Pobiedziskach (z 1872 roku) oraz w Kobylnicy (z 1914 roku) trwały prawie dwa lata. W tym czasie przeszły one olbrzymią metamorfozę z poszanowaniem dla ich historycznego charakteru.

Dworce w Kobylnicy i Pobiedziskach to kolejne zabytkowe obiekty, które przeszły olbrzymią przemianę,  łącząc w sobie historię z nowoczesnością. Dzięki takim inwestycjom jak te kolej zmienia się na lepsze, stając się coraz ciekawszą alternatywą dla transportu indywidualnego. Natomiast dworce stają się ważnymi przestrzeniami dla społeczności lokalnej – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O otwarciu obiektów mówił Andrzej Bittel z Ministerstwa Infrastruktury.

– Otwarcie dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnych miejscowości w województwie wielkopolskim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowane budynki historycznych dworców staną się wizytówkami obydwu miejscowości, centrami lokalnych społeczności oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

To kolejne inwestycje dworcowe oddane do użytku w ciągu roku.

– Rok temu otworzyliśmy dla podróżnych dwa nowe dworce w Pobiedziskach Letnisku i Biskupicach Wielkopolskich, które wybudowaliśmy w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Dziś otwieramy dwa kolejne, tym razem historyczne, ale równie nowoczesne. Jestem przekonany, że będą one dobrze służyć mieszkańcom nie tylko jak miejsca, z którego wyruszają w podróż, ale również jako przestrzeń spotkań z kulturą – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Pobiedzisko: dworzec-biblioteka

Po otwarciu w ubiegłym roku nowoczesnego dworca Pobiedziska Letnisko, wybudowanego w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, blask odzyskał starszy dworzec w miejscowości. Renowację przeszła elewacja budynku wraz z ceglanymi detalami architektonicznymi oraz oliwkowo-zielona, odtworzona na wzór historycznej, stolarka okienna i drzwiowa. Na elewacji dworca pojawiły się również nowe, podświetlane szyldy z nazwą stacji. Jest także napis dworzec kolejowy oraz oprawy oświetleniowe, które nocą światłem podkreślają bryłę obiektu.

Dodaj komentarz