Inwestycje Pasażer

Dworce w Garwolinie i Łaskarzewie otwarte [ZDJĘCIA]

PKP S.A. oddały do użytku nowe dworce kolejowe – Garwolin i Łaskarzew Przystanek. Choć są niewielkie, to komfortowe, funkcjonalne, a przede wszystkim ekologiczne.

Nowe dworce PKP w Garwolinie i Łaskarzewie już czynne (Fot. PKP S.A.)
Nowe dworce PKP w Garwolinie i Łaskarzewie już czynne (Fot. PKP S.A.)

Budowa nowych dworców PKP przy trasie kolejowej Warszawa – Lublin trwała nieco ponad rok. Obydwa zostały wzniesione w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworce w Łaskarzewie i Garwolinie odznaczają się prostą i nowoczesną bryłę z dominantą w postaci wieży zegarowej. To budynki posiadające identyczny układ funkcjonalno-przestrzenny. Są one podzielone na dwie części przykryte wspólnym zadaszeniem. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię  wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części, zlokalizowano również ławki oraz stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów.