Inwestycje Raport z Polski

Dworzec kolejowy w Dobczynie otwarty [ZDJĘCIA]

Pierwsi podróżni skorzystali z nowego dworca kolejowego w Dobczynie w woj. mazowieckim. Obiekt powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

Dworzec w Dobczynie otwarty dla podróżnych (fot. PKP S.A.)
Dworzec w Dobczynie otwarty dla podróżnych (fot. PKP S.A.)

– Otwarcie dworca w Dobczynie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu wołomińskiego zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Białegostoku. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Dobczyna oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na transgranicznym szlaku kolejowym Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. około 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dworzec w Dobczynie – wygląd

Dworzec w Dobczynie charakteryzuje się minimalistyczną, funkcjonalną i nowoczesną formą architektoniczną z dominantą w postaci wieży zegarowej. Składa się on z dwóch części.

W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Wykonawca urządził ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię  wyposażył zaś w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. Tuż przy niej znajdują się toalety.

W drugiej części budynku mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem zlokalizowano również stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Elewację dworca wykończono płytami systemowymi w kolorze słomkowym.

– Postawiliśmy na rozwój polskiej kolei. Kolejnym efektem tych działań jest nowy dworzec w  Dobczynie wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. To nowoczesny, komfortowy, bezpieczny i ekologiczny budynek, który spełni oczekiwania mieszkańców tej miejscowości – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Modernizacja polskiej kolei

– Mieszkańcy powiatu wołomińskiego zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Białegostoku. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Dobczyna oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na transgranicznym szlaku kolejowym Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. około 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dworzec w Dobczynie to 12. inwestycja zakończona w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

– Dzięki niej w tej niewielkiej miejscowości powstał nowoczesny, komfortowy i przyjazny osobom z niepełnosprawnościami oraz środowisku dworzec. To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców województwa mazowieckiego i wszystkich osób podróżujących koleją, gdyż w tym roku otworzymy dla nich po przebudowie m.in. dworce w  Milanówku czy Siedlcach – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz