Inwestycje

Dworzec kolejowy w Prabutach przejdzie metamorfozę [WIZUALIZACJA]

Historyczny obiekt dworca kolejowego w Prabutach odzyska dawny blask. PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą obecnie jego przebudowę.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w styczniu. Obecnie na placu budowy kończą się prace rozbiórkowe. Wykonawca przygotowuje teren do dalszych prac konstrukcyjnych związanych z wymianą więźby dachowej i prowadzi renowację elewacji budynku dworca. Odzyska ona oryginalny wygląd, a odnowieniu zostaną poddane również znajdujące się na niej detale architektoniczne, w tym charakterystyczna, znajdująca się nad wejściem do dworca od strony miasta, wieżyczka. Na niej zaprojektowano charakterystyczny zegar kolejowy. Całość budynku zyska również nową iluminację.

– Dworzec w Prabutach to kolejna inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. W całej Polsce dworce kolejowe odzyskują swój blask. Epidemia nie wstrzymuje polskich budów. Jesteśmy zdeterminowani, aby prowadzić inwestycje, które są drogą do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

Jakie prace zostaną wykonane? Na nowo zaaranżowana zostanie przestrzeń obsługi podróżnych, mieszcząca się na parterze budynku. W holu powstanie poczekalnia z wydzieloną częścią dla rodziców z dziećmi, staną kasy biletowe oraz ogólnodostępne toalety.

Do holu dostaniemy się od strony południowej oraz od peronów. Przy obu wejściach zostaną wykonane specjalne pochylnie dla osób z niepełnosprawnościami. Usprawnień dla podróżnych będzie więcej. W ramach przebudowy dworca zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, wykonane ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących (również w najbliższym otoczeniu dworca), oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe. Nowością i ułatwieniem dla podróżnych będą również elektroniczne tablice wyświetlające przyjazdy i odjazdy pociągów, a także nowoczesny system informacji głosowej. Dzięki zainstalowaniu nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz systemu sygnalizacji pożaru przebudowany dworzec będzie obiektem w pełni bezpiecznym.

Czytaj dalej >