Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec PKP w Milanówku przejdzie modernizację

Rusza przebudowa dworca kolejowego w Milanówku. PKP S.A. podpisały umowę i przekazały plac budowy wykonawcy prac. Po zakończonej inwestycji podróżni skorzystają z bardziej komfortowego, bezpiecznego i funkcjonalnego dworca.

Fot. PKP S.A.

Dzięki inwestycji PKP S.A. realizowanej w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko obecny budynek dworca w Milanówku zyska zupełnie nowy wygląd. Nową część, którą zaplanowano od strony frontowej, charakteryzować będzie przeszklona ściana wykończona białą attyką z  artystycznym wzorem, nawiązującym również do wykończenia sufitów wewnątrz obiektu. Pojawią się na niej również zegar oraz podświetlany napis „dworzec kolejowy”. Reszta elewacji zostanie poddana renowacji i wykończeniu białym tynkiem. Od strony peronów postanowiono zachować również historyczny, geometryczny detal. W budynku planuje się wstawienie również nowych okien i drzwi. Całość uzyskanego w ten sposób efektu wizualnego zostanie podkreślona przez nową iluminację.

W ramach przebudowy zaplanowano zmianę aranżacji powierzchni wewnątrz dworca. W pobliżu holu, pełniącego funkcję przestrzeni do obsługi podróżnych, znajdą się toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. Natomiast w nowej, dobudowanej części dworca o powierzchni nieco ponad 35 m kw., zaprojektowano niewielką poczekalnię dla podróżnych z przeszkloną fasadą. Wydzielono z niej za pomocą rolety niewielką przestrzeń na wynajem. W zaaranżowanej w nowy sposób przestrzeni obsługi podróżnych pojawią się ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Planowany jest również montaż sieci Wi-Fi.

Program Inwestycji Dworcowych w województwie mazowieckim nabiera tempa. Latem rozpoczęły się budowy nowych dworców w Garwolinie i Łaskarzewie, a dziś przekazujemy wykonawcy kolejny plac budowy. Dzięki inwestycji dworzec w Milanówku będzie bardziej komfortowy dla korzystających z niego podróżnych, a także stanie się obiektem nowoczesnym, co sprawi, że podróż koleją stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.