Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec PKP w Węglińcu oddany do użytku [ZDJĘCIA]

Pierwsi pasażerowie oficjalnie skorzystali z przebudowanego dworca kolejowego w Węglińcu. Inwestycja zrealizowana została w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. To siedemnasty obiekt zrealizowany w ramach tego projektu.

Węgliniec: dworzec kolejowy po przebudowie (fot. PKP S.A.)
Węgliniec: dworzec kolejowy po przebudowie (fot. PKP S.A.)

Przebudowa dworca kolejowego w Węglińcu trwała ponad półtora roku. W tym czasie spółka PKP zrealizowała jeden z najbardziej złożonych projektów w obecnym programie. Objął on budynki tzw. Starego i Nowego Dworca, część kładki dla pieszych nad torami oraz wiaty przylegające do dworców. Dzięki niemu pochodzący z  1865 roku tzw. Nowy dworzec odzyskał swój historyczny blask. Kompleksową renowację przeszła bogato zdobiona detalem ceglana elewacja. Znajdziemy na niej wzory kwietne, kolumny w stylu korynckim, a także postacie zwierząt, w tym m.in. orłów. W partiach szczytowych elewacji odtworzono zegary. Uwagę zwracają również grafitowe, żeliwne kolumny, ze zdobionymi kapitelami, na których oparto przylegającą do dworca wiatę ze świetlikami. Całość uzyskanego w ten sposób efektu podkreśla w nocy nowa iluminacja budynku.

Wnętrze dworca

Równie wspaniale wygląda wnętrze dworca. Przestrzeń obsługi podróżnych mieści się na parterze w zachodniej części budynku w dawnej poczekalni 3. i 4. klasy. Podróżni znajdą tam przestronną, jasną poczekalnię z oświetleniem nawiązującym do historycznego charakteru dworca. Wyposażono ją w ławki, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Nowością jest również specjalna strefa dziecka, znajdująca się za szklaną witryną. W przestrzeni obsługi podróżnych nie zabraknie toalet oraz niewielkiego lokalu na wynajem. Równie ciekawie prezentuje się wschodnia część budynku. W dawnej poczekalni 1. i 2. klasy zlokalizowano kameralną salę kinową oraz powierzchnię wystawienniczą. Mieści się tam również posterunek Straży Ochrony Kolei.

– Dzięki współpracy spółek kolejowych udało się uzyskać wspaniały efekt, w postaci zmodernizowanego kompleksu dworca w Węglińcu. Jestem przekonany, że ten historyczny, bo pochodzący z XIX wieku dworzec, będzie doskonale służyć podróżnym i spełni wszystkie ich oczekiwania, a dzięki prowadzonej przez samorząd strefie kultury, stanie się dla mieszkańców również miejscem spotkań – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.