Inwestycje Pasażer Raport z Polski

Dworzec tymczasowy w Olsztynie oddany do użytku

Na dworcu kolejowym Olsztyn Główny podróżni korzystać już mogą z dworca tymczasowego. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego budynku.

Wizualizacja przyszłego dworca Olsztyn Główny (fot. PKP SA)
Wizualizacja przyszłego dworca Olsztyn Główny (fot. PKP SA)

Dworzec tymczasowy zbudowano z 42 modułów kontenerowych. Obiekt posiada dwie kondygnacje.

Na parterze podróżni znajdą przestrzeń obsługi podróżnych z holem-poczekalnią o powierzchni 144 m kw., w którym zlokalizowano okienka kasowe. W sąsiedztwie holu zaprojektowano również toalety dla podróżnych. Na piętrze dworca tymczasowego będą mieścić się m. in. pomieszczenia biurowe oraz Straży Ochrony Kolei.

Do dworca dostaniemy się zarówno z peronu 1 oraz od strony pl. Konstytucji 3 Maja. Ekipa budowlana dostosowała obiekt do obsługi podróżnych o ograniczonej sprawności ruchowej.

Otwarcie dworca tymczasowego oznacza zamknięcie dotychczasowego dworca, a także wyłączenie go z obsługi podróżnych. Na czynne perony podróżni dostaną się schodząc z peronu 1 do przejścia podziemnego.

Budowa nowego dworca Olsztyn Główny to jedna z największych inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jej koszt to 70,97 mln złotych brutto. Wykonawcą robót budowlanych jest Torpol S.A., natomiast dokumentację projektową opracowała pracowania architektoniczna TPF Sp. z o.o. z Warszawy.  Planowany termin otwarcia nowego dworca dla podróżnych to druga połowa 2023 roku.

Dodaj komentarz