Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec w Opalenicy otwarty! [ZDJĘCIA]

Podróżni korzystać mogą już z przebudowanego dworca kolejowego w Opalenicy. Obiekt jest funkcjonalny, z nowocześnie urządzoną przestrzenią obsługi podróżnych. Koszt prac wyniósł PKP S.A. 10,7 mln złotych brutto.

Dworzec w Opalenicy (fot. PKP S.A.)
Dworzec w Opalenicy (fot. PKP S.A.)

Przebudowa dworca kolejowego w Opalenicy realizowana była w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Choć podróżni mogli korzystać z części obiektu już w listopadzie 2022 r., dopiero 23 lutego budynek został oficjalnie otwarty.

Prace na dworcu

W ramach prac wykonawca przeprowadził renowację elewacji budynku. Odtworzył na niej detale architektoniczne, a także symetrię okien. Największą zmianą w wyglądzie budynku przeszklona fasada, doświetlającą przestrzeń obsługi podróżnych, a także wyburzenie przybudówki po zachodniej stronie dworca i budowa w jej miejsce wiaty rowerowej z betonu architektonicznego dla ponad 50 jednośladów. Budynek dworca zyskał również iluminację nocną, a także napisy z nazwą dworca oraz „dworzec kolejowy”

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości postawił na rozwój polskiej kolei. Dzięki prowadzonym projektom w Polsce przybywa komfortowych dworców. Dziś zakończyliśmy kolejna inwestycję, tym razem w Opalenicy w województwie wielkopolskim. Budynek nie tylko odzyskał historyczne piękno, ale również stał się nowoczesną przestrzenią obsługi podróżnych – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Przestrzeń obsługi podróżnych zaaranżowano w nowoczesny sposób, z dużym dostępem światła dziennego. Dostaje się ono do wnętrza poprzez szklaną fasadę od strony miasta oraz wielkoformatowe okna wkomponowane w elewację od strony peronów. Kolorystyka wnętrza jest utrzymana w jasnych barwach i modnych szarościach. Wewnątrz podróżni znajdą przestronną poczekalnię z ławkami, gablotami na rozkłady jazdy, elektronicznymi tablicami odjazdów i  przyjazdów pociągów oraz nowoczesnym systemem informacji głosowej. Na parterze dworca mieszczą się również kasa biletowa oraz toalety. Do wynajmu przygotowano lokal handlowo-usługowy na parterze oraz pomieszczenia na piętrze budynku.

Trwa modernizacja polskiej kolei

– Otwarcie dworca w Opalenicy to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy miasta zyskali dzięki temu komfortowy, przyjazny środowisku i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany, historyczny dworzec, stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Poznania. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dworzec w Opalenicy jest ósmą inwestycją dworcową zakończoną w województwie wielkopolskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

– W tej lokalizacji przebudowaliśmy dworzec, zachowując jego historyczny wygląd i wyposażając go w rozwiązania, które powinien posiadać każdy współczesny obiekt obsługi pasażerskiej. Dzięki temu stał się on komfortowy, bezpieczny i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, a także przyjazny środowisku – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz