Inwestycje Pasażer

Dworzec w Siedlcach otwarty po przebudowie

Pierwsi pasażerowie skorzystali z przebudowanego dworca kolejowego w Siedlcach. Obiekt jest nowoczesny i komfortowy, choć z zewnątrz zachował swój industrialny charakter. Trwająca dwa lata inwestycja kosztowała 24 mln zł brutto.

Dworzec kolejowy w Siedlcach (fot. PKP S.A.)
Dworzec kolejowy w Siedlcach (fot. PKP S.A.)

Siedlecki dworzec przeszedł olbrzymią metamorfozę. Zmienił się wygląd elewacji dworca, która nabrała nowoczesnego i industrialnego charakteru. Została ona pokryta ceglaną okładziną nawiązującą do pierwszego siedleckiego dworca z 1866 roku. Natomiast w jej górnej części i przestrzeni pomiędzy oknami zamontowano patynową blachę tytanowo-cynkową. Całość uzyskanego w ten sposób efektu uzupełniają symetrycznie rozstawione otwory okienne i drzwiowe. Wstawiono w nie antracytową ślusarkę okienną i drzwiową. Na szczycie elewacji nad wejściem do budynku od strony peronów i miasta umieszczono zegary, a także przestrzenne, podświetlane napisy z logotypem PKP S.A. Bryłę dworca nocą podkreśla nowa iluminacja.

– Dzięki bardzo dobrej współpracy rządu z samorządami, Polska rozwija się równomiernie. W całym kraju modernizowana i rozbudowywana jest infrastruktura kolejowa. To nie tylko poprawa komfortu podróży, likwidacja wykluczenia komunikacyjnego, ale także dodatkowy impuls dla gospodarki i zwiększanie bezpieczeństwa – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

 

Dworce przechodzą metamorfozę

Dworce kolejowe zmieniają się na naszych oczach, stając się komfortowymi i nowoczesnymi przestrzeniami obsługi podróżnych. Siedlce są kolejnym miastem, w którym pasażerowie zyskują obiekt spełniający współczesne standardy, a także przyjazny dla rodzin z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Jestem przekonany, że dworzec w nowej odsłonie stanie się kolejną wizytówką Siedlec – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Dworzec w Siedlcach to jedna z największych i najtrudniejszych zarazem inwestycji wykonanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

-Mieszkańcy Siedlec zyskali dzięki tej modernizacji  dworzec, który z pewnością będzie jedną z wizytówek miasta. Mam nadzieję, że przebudowany i dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych budynek ułatwi pasażerom podróże po Mazowszu. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Wnętrze dworca nabrało nowoczesnego charakteru. Zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze jest ono utrzymane w odcieniach bieli i szarości, dzięki czemu stało się jasne i przestronne. W nowej aranżacji uwagę zwracają okrągłe lampy oraz balustrady z matowego szkła na antresoli. Przestrzeń obsługi pasażerów składa się z poczekalni i holu o wysokości dwóch kondygnacji. Wokół nich na dwóch piętrach skupiono pomieszczenia kas biletowych, toalety oraz przyszłe lokale handlowo-usługowe. Hol i poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

Dodaj komentarz