Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec w Sochaczewie sam w sobie celem podróży

Neorenesansowy dworzec w Sochaczewie zostanie poddany renowacji. Z dbałością o każdy detal odzyska swój blask, a zarazem spełni oczekiwania stawiane przed nowoczesnymi obiektami tego typu. Za rok pasażerowie będą mogli podziwiać zakończone prace. PKP S.A. i wykonawca prac podpisali umowę opiewającą na 9 mln złotych brutto.

Dworzec kolejowy w Sochaczewie - wizualizacja
Dworzec kolejowy w Sochaczewie – wizualizacja

Nowa iluminacja i stylizowany zegar w górnym naświetlu wejścia głównego to widoczne zmiany, które czekają podróżnych na dworcu w Sochaczewie. Przede wszystkim, wzniesiony w latach 1901-1903 dworzec, zostanie dostosowany do współczesnych standardów przy zachowaniu jego walorów architektonicznych. Zgodnie z projektem przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowacja stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymiana poszycia dachowego na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący.

Do bogatej historii dworca odniósł się Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i zarazem rodowity sochaczewianin, który powiedział:

– Bardzo się cieszę, że już niebawem ruszą prace budowlane związane z przebudową dworca w Sochaczewie. Każdego dnia setki mieszkańców mojego rodzinnego miasta korzystają z tego budynku, dojeżdżając do pracy w Warszawie. Ja również jestem jego użytkownikiem. Ten budynek ma bogatą historię – przetaczały się przez niego armie I i II wojny światowej. To na stacji w Sochaczewie wysiadają turyści, którzy chcą odwiedzić Żelazową Wolę, a podróżują pociągami. Jestem przekonany, że dzięki inwestycji moje rodzinne miasto zyska prawdziwą perełkę, wizytówkę, z której będziemy dumni i na której będziemy witać wszystkich, którzy do nas przybędą koleją.