Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec w Wadowicach przejdzie renowację

Dworzec kolejowy w Wadowicach przejdzie renowację. Prace ruszyć mają jesienią. Umowa na projekt i wykonanie zadania podpisana została w lutym. Wykonawcą będzie firma ze Skawiny.

Dworzec w Wadowicach przejdzie renowację
Fot. Aphopis4 / Commons Wikimedia

Jak poinformowała Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu, w rozmowie z PAP, projekt renowacji jest gotowy. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na 2022 r.

Jaki będzie zakres prac?

Dworzec ma zostać przebudowany, a nieczynne obecnie pomieszczenia zaadaptowane do użytku. Całość zostanie rozbudowana o część dydaktyczno-edukacyjną. Powierzchnia obiektu liczy prawie 1,5 tys. mkw. na które składają się 4 kondygnacje: piwnica, parter, piętro i poddasze.

Po renowacji dworzec wpisywać się ma w historię ziemi wadowickiej z okresu galicyjskiego.

Po modernizacji podróżni skorzystać będą mogli z nowej poczekalni, pomieszczeń kasowych oraz toalet. Zmodernizowana zostanie sala restauracyjna, którą wykonawca połączy z tarasem – tam będzie kawiarnia. Na piętrze swoje miejsce znajdą lokalne stowarzyszenia i organizacje. Poddasze zaadaptowane zostanie pod salę konferencyjną.

W północnej części powstanie nowy obiekt, który z budynkiem dworca połączony zostanie szklanym korytarzem.

Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku.

Koszt prac to 9,7 mln zł, z czego do 75 proc. kosztów kwalifikowanych pochodziło będzie z dotacji unijnej, pozyskanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Dworzec Rzeszów Główny przejdzie modernizację

Dodaj komentarz