Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec w Wejherowie przejdzie przebudowę

PKP S.A. przekazały wykonawcy prac budowlanych plac, na którym stoi dworzec kolejowy w Wejherowie. Obiekt, znajdujący się przy czynnej linii kolejowej 202 Gdańsk Główny – Stargard, przejdzie kompleksową przebudowę. Koszt prac to ponad 18,1 mln zł brutto

Przebudowa dworca kolejowego w Wejherowie obejmie historyczny, bo datowany na lata 1867-1870 oraz rozbudowany ok. 1905 r., obiekt oraz jego najbliższe otoczenie. Renowacja elewacji oraz znajdujących się na niej detali architektonicznych, pozwoli poprawić estetykę budynku. Wykonawca prac zainstaluje także nową nocną iluminację.

Dworzec w Wejherowie – modernizacja wnętrza

Całkowicie zmieni się przestrzeń wewnątrz budynku. Wykonawca dostosuje ją do współczesnych wymagań podróżnych. Na parterze, w zachodniej części, znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych – hol oraz kasy biletowe.

W budynku dworca znajdą się dwie toalety. Obie będą w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Toalety będą dodatkowo wyposażone w przewijak dla niemowląt. W wyższych kondygnacjach budynku planowana jest biblioteka, a na parterze części wschodniej, niewielki lokal na wynajem.

Inwestycja w Wejherowie to kolejny dowód na to, że rozwój infrastruktury kolejowej w całym kraju w ostatnich latach nabrał ogromnego tempa. Dbamy nie tylko o rozwój metropolii, ale również mniejszych miast. Dzięki inwestycji mieszkańcy Wejherowa zyskają komfortowy, bezpieczny i posiadający nowoczesne rozwiązania dworzec, który stanie się wizytówką miasta – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Początek modernizacji dworca w Wejherowie to start długo oczekiwanej i bardzo potrzebnej inwestycji, o czym mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Mieszkańcy powiatu wejherowskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Trójmiasta. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel.

 

W województwie pomorskim w ramach aktualnie realizowanego Programu Inwestycji Dworcowych ujętych jest aż 21 dworców.

– Część z nich została już udostępniona podróżnym, w tym m.in. nowoczesny, wybudowany od podstaw dworzec w Pruszczu Gdańskim, który powstał według autorskiej koncepcji PKP S.A. Kolejne dworce zostaną oddane do użytku pasażerów jeszcze w tym roku. Swój blask po rozpoczynającej się właśnie przebudowie odzyska również historyczny dworzec w Wejherowie. Stanie się on także obiektem komfortowym i nowoczesnym, przyjaznym dla wszystkich podróżnych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dworzec przyjazny osobom niepełnosprawnym

Dzięki inwestycji dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz