Aktualności

Dzień kolejarza 2023 – gdzie warto się wybrać?

Dzień kolejarza to idealna okazja i święto, które warto spędzić w rodzinnym gronie. W wielu miastach Polski 25 listopada (i nie tylko) można wziąć udział w organizowanych na różne sposoby obchodach tego święta. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń wartych uwagi. 

Fot. Pixabay

Bydgoski Dzień Kolejarza

19 listopada Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Bydgoszczy, Technikum Kolejowe w Bydgoszczy wraz z całym środowiskiem bydgoskich kolejarzy zaprasza na przemarsz kolejowych pocztów sztandarowych w rytm orkiestry dętej ulicami w sąsiedztwie Dworca Głównego oraz zwiedzanie eksponatów Izby Tradycji Kolejnictwa z przewodnikiem. 

Poznański Dzień Kolejarza

Stowarzyszenie MiłnikóKolei Poznaniu również zaprasza do wspólnego świętowania. 25 listopada w godzinach 9:45 – 14:10 przy peronie 9 stacji Poznań Główny na odwiedzających czekać będzie wystawa taboru kolejowego, stoiska spółek organizacji kolejowych, gry i zabawy oraz konsultacje dotyczące bezpieczeństwa na kolei. Na Poznańskim Dniu Kolejarza dostępne będą również nasze gazety z najnowszego oraz minionych wydań. 

Poznaniacy i mieszkańcy okolic będą mieli również możliwość przejechania się liniami całkowicie zapomnianymi lub nieczynnymi w ruchu pasażerskim. Jest to doskonała okazja, aby przekonać się, jak kolej wyglądała przed laty.

Dzień Kolejarza w Muzeum Parowozownia Jarocin

25 listopada w godzinach 10:00 – 16:00 w Muzeum w Jarocinie będzie można między innymi zwiedzić zbiory muzealne, obejrzeć filmy o tematyce kolejowej, zobaczyć wystawę fotografii archiwalnych i wiele więcej. Tego dnia będzie można zobaczyć po raz ostatni parowóz TKi3-87, który po 13 latach depozytu zmieni miejsce stacjonowania. 

Dzień Kolejarza w Stacji Muzeum

Warszawskie muzeum zaprasza wszystkich na świętowanie, a w nim m.in.: spotkanie z kolejarzami Kolei Mazowieckich, quiz kolejowy, warsztaty tworzenia dioram kolejowych, przejazdy symulatorem czy zwiedzanie wnętrz historycznych lokomotyw. Pracownicy kolei z legitymacją mają wstęp do muzeum tego dnia za darmo. 

Filmowy dzień kolejarza w Żaganiu

Z okazji święta Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok-1 z Żagania wybrało seanse filmowe, które nawiązują do tematyki kolejowej. W planie jest aż 5 filmów oraz spotkanie z autorem jednego z nich – Michałem Bisem.

Dzień Kolejarza w Muzeum Kolejnictwa w Białymstoku

27 listopada w godzinach 17-21 Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa “Kolejowe Podlasie” i Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku zapraszają wszystkich do świętowania. W planie jest możliwość skorzystania z symulatora pociągu pasażerskiego EN57, projekcje filmów z lat 90-tych, wystawa makiet kolejowych i oczywiście stała wystawa, którą można zobaczyć w muzeum.

To jedyny taki dzień w roku, kiedy można skorzystać z tylu różnych atrakcji dla miłośników kolei. Wszystkie te wydarzenia rozsiane po całej Polsce to także ciekawy kierunek dla rodzin z dziećmi i osób, które chcą poznać ten świat. 

Dodaj komentarz