Aktualności Tramwaje

Elbląg zyskał nowe tramwaje

Fot. modertrans.pl

Elbląski samorząd zainwestuje 26 mln zł w infrastrukturę tramwajową. Ponad połowa środków to koszt zakupu pięciu nowych tramwajów. Cztery z nich na tory wyjadą już w lutym. Ostatni pojazd dostarczony zostanie do Elbląga w październiku 2021 r.

– Początkowo zakładaliśmy zakup 3 nowych tramwajów, jednak dzięki uzyskanemu wsparciu ze środków unijnych możliwy był zakup pięciu nowych wagonów. Dwa są już w Elblągu, w najbliższych dniach dostarczone zostaną kolejne dwa, a piąty, na który w grudniu podpisaliśmy umowę gotowy będzie w przyszłym roku. Nowe tramwaje będą teraz testowane i przygotowywane do wyjazdu na tory. Mam nadzieję, że tak jak „ogórki” z Pesy, które podobały się mieszkańcom, tak i te składy, będą cieszyły się zainteresowaniem pasażerów. Do końca stycznia zakończona zostanie również budowa hali wraz z torowiskiem na terenie zajezdni. Trwa też budowa węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego. Łączny koszt tych zadań to ponad 26 milionów złotych – mówił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

 

Nowe inwestycje w tabor skomentował również Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej.

– Zawsze powtarzaliśmy, że chcemy być miastem eko. Bardzo się cieszymy, że ten tabor się zwiększa. Cały czas mamy na względzie dyrektywy unijne, które będą mówiły o tym, żeby te alternatywne środki transportu znalazły się w miastach i w środkach transportu publicznego. To chyba najlepszy znak, że idziemy w tym kierunku i tą elektromobilność realizujemy – podkreślał Czyżyk.

 

Nowe tramwaje kosztować będą miasto ponad 13,2 mln zł. Unijne dofinansowanie wynosi ponad 8,3 mln zł.

Jak wyglądać będą zamówione pojazdy? Wszystkie będą tramwajami niskopodłogowymi, wyposażonymi w 26 miejsc siedzących. W standardowej wersji 805 siedzeń będzie tylko 16.

– Gwarancja obejmie okres 3 lat – mówił Andrzej Sawicki, dyrektor Tramwajów Elbląskich.

 

Do Elbląga trafią także dwa zmodernizowane tramwaje z Łodzi. Koszt ich zakupu to 700 tys. zł.

– Rozmawiamy jeszcze z Łodzią, aby zakupić jeszcze kolejne dwa zmodernizowane tramwaje. Gdyby nam się to udało, to w podstawie będziemy mieli tyle nowoczesnych pojazdów, ile powinno codziennie wyjechać na tory. Wtedy stare Konstale będą w rezerwie – zapowiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

 

Zakup nowego taboru to tylko część z inwestycji rozwoju komunikacji miejskiej w Elblągu. Aktualnie trwa budowa hali na terenie zajezdni oraz węzła przesiadkowego w okolicy Placu Dworcowego.

Źródło: oficjalna strona miasta Elbląg

Dodaj komentarz