Targi Wydarzenia

Eurasia Rail 2023 z rekordową liczbą wystawców

W Turcji już po raz 10. odbędą się trzecie co do wielkości targi kolejowe – Eurasia Rail. Organizatorzy spodziewają się gości z całej Europy. Ostatnia wystawa miała miejsce w listopadzie 2021 r., która pomimo trwającej pandemii odniosła ogromny sukces.

Fot. eurasiarail.eu
Fot. eurasiarail.eu

Eurasia Rail to jedna z największych na świecie wystaw branży kolejowej. W tym roku na międzynarodowej wystawie taboru, infrastruktury i logistyki pojawią się czołowi liderzy w branży kolejowej, w tym Ministerstwo Transportu i Infrastruktury, Tureckie Koleje Państwowe (TCDD), TCDD Taşımacılık, Türasaş (Turecki Przemysł Pojazdów Kolejowych), Aselsan, Kardemir (Karabük Iron Steel Industry Trade & Co. Inc.), CAF, TCDD Teknik, Durmazlar, Yapı Merkezi, WAGO, Plasser, Nexans, Voestalpine i Siemens. Wszystkie z powyższych potwierdziły już swoje przybycie.

– Postęp w transporcie i infrastrukturze w Turcji, zwłaszcza w ciągu ostatnich 20 lat, zdecydowanie wpływa na obecną pozycję Eurasia Rail. Mimo że do wystawy mamy jeszcze ponad 4 miesiące, zgłoszenia do naszego Działu Sprzedaży wskazują, że tegoroczne Eurasia Rail zanotuje największą liczbę wystawców i odwiedzających wszech czasów – mówi Semi Benbanaste, dyrektor wystawy.

Turcja stale rozwija sektor kolejowy

Tureckie koleje w ciągu ostatnich 20 lat przeznaczyły 183 miliardy dolarów na inwestycje w infrastrukturę transportu i logistyki. Jednak kraj nie poprzestanie na tym etapie – szykują się kolejne działania mające na celu rozwój branży kolejowej.

Tunel Marmaray połączył stronę azjatycką i europejską pod cieśniną Bosfor dzięki linii kolei podmiejskiej. China Railway Express, pierwszy pociąg towarowy wyruszający z Chin do Europy przez Marmaray, dotarł do Czech w listopadzie 2019 r. dzięki trasie prowadzącej przez nasz kraj. Kolejną dużą inwestycją w kolejowe przewozy towarowe była kolej Baku-Tbilisi-Kars, która wzmocniła pozycję Turcji w transporcie kolejowym. „Główny plan transportu i logistyki 2053”, który został publicznie ogłoszony w kwietniu 2022 r., zapewnia jasny obraz wizji kolejowej Turcji – dodaje Benbanaste.

 

Według planu turecka sieć kolejowa ma liczyć do 28 590 km. Ponadto udział kolei w przewozach pasażerskich wzrośnie z 1 proc. do 6,2 proc., czyli powyżej średniej europejskiej.

Więcej pasażerów i większy przewóz ładunków

Rząd podkreśla, że opracowany plan ma zapewnić Turcji większą ilość przewozów pasażerskich i towarowych.

Obecnie ruch pasażerki wynosi około 19,5 mln, a zgodnie z nowym planem zwiększy się on do 270 mln pasażerów do 2053 r. Zwiększy się również przewóz ładunków – obecnie jest to 55 mln ton, które do 2053 r. zostanie powiększone siedmiokrotnie, przewożąc koleją 448 mln ton ładunków. Szacuje się także, że logistyka tureckiej kolei będzie wyższa od średniego udziału w Europie o blisko 22%.

Planowane inwestycje to łączna wartość 197,9 mld dolarów.

Wystawa Eurasia Rail to jedna z największych na świecie wystaw przemysłu kolejowego. Wydarzenie skupia się na przedstawieniu i omówieniu najnowszych innowacji i technologii oraz pozwala na zapoznanie się na wielu różnych konferencjach z nowymi inwestycjami w branży kolejowej.

Dodaj komentarz