Wydarzenia

Europejski Kongres Gospodarczy

Ireneusz Merchel o inwestycjach na kolei

Europejski Kongres Gospodarczy już za nami. Podczas dziewiątej edycji (10 – 12 maja) największego spotkania biznesowego w Europie Centralnej dyskutowano m.in. o realizacji Planu Junckera, IV rewolucji przemysłowej, ekspansywnych trendach w światowej gospodarce (cyfryzacja, Przemysł 4.0) oraz inwestycjach infrastrukturalnych na kolei. Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel wziął udział w debacie pt. „Inwestycje infrastrukturalne – nowe otwarcie (kolej)”.

Merchel podkreślił, że inwestycje prowadzone przez PLK znacząco przyspieszyły i powiedział: – Rok 2017 to bardzo dynamiczny okres. Od stycznia podpisaliśmy umowy na kwotę 6,5 mld zł. Krajowy Program Kolejowy zostanie zrealizowany w całości, a do końca 2017 r. będziemy mieli podpisanych umów na ponad 30 mld zł, co stanowi połowę wartości Krajowego Programu Kolejowego. – Nie boimy się utraty środków. Co więcej mamy sygnały, że nasz kraj jest czołówce pod względem ich wykorzystania. Potwierdziła to przewodnicząca Komisji Kontroli Budżetowej Komisji Europejskiej Ingeborg Graessle, pozytywnie odnosząc się do wydatkowania przez Polskę funduszy UE. Jako przykład spełniającej wszystkie warunku KE inwestycji została podana linia kolejowa nr 8 WarkaRadom, gdzie m.in. planowana jest dobudowa drugiego toru i przebudowa mostu nad Pilicą.

To doskonały dowód na to, że KPK jest dobrze realizowany. – PKP Polskie Linie Kolejowe SA są największym beneficjentem środków unijnych z instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF) – w II turze naboru Polska otrzymała 1,9 mld euro na realizację 16 projektów inwestycyjnych, z czego właśnie PLK zostało przyznane aż 1,6 mld euro na sfinansowanie 10 inwestycji. – W związku z nowym etapem dużych prac modernizacyjnych linii kolejowych, pasażerów na kilku liniach czekają utrudnienia w podróży, od roku nawet do trzech lat. Ten trudny okres musimy jednak wspólnie przeżyć, bowiem w zamian linie te uzyskają znacznie lepsze parametry techniczne, co przełoży się na szybką jazdę pociągów.

LS