Inwestycje Wydarzenia

FALA w gdyńskich autobusach oraz na przystankach PKM

Na przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz w gdyńskich autobusach trwa montaż urządzeń systemu FALA. Pasażerowie z dnia na dzień będą obserwować rosnącą liczbę żółto-czarnych kasowników z logotypem FALI.

Fot. https://systemfala.pl/
Fot. https://systemfala.pl/

Funkcje kasowników

Kasowniki to nowoczesne urządzenia, które po uruchomieniu nowego systemu sprzedaży biletów FALA będą pełniły równocześnie kilka funkcji. Służyć będą do potwierdzania wejścia do pojazdu i wyjścia z niego (check-in/check-out). Będą także informować, czy dany pasażer ma wystarczająco dużo środków na koncie w systemie FALA, aby zapłacić za dany przejazd.

Urządzenia stanowić będą rodzaj kasowników dla biletów papierowych (które nie będą jednak kasownikami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu: nie będzie już dziurkowania czy drukowania kodów na biletach papierowych, tylko ich skanowanie poprzez kody QR). Niektóre z urządzeń będą również nowoczesną wersją biletomatów, które pozwolą dobrać do konta danego pasażera dodatkowe bilety – np. dla osób towarzyszących.

Rzadko podróżujesz? Nic nie szkodzi!

Urządzenia systemu FALA pozwolą na korzystanie z systemu pasażerom, którzy nie założą konta w FALI, ale będą chcieli w sposób szybki i nieskomplikowany zapłacić za przejazd danym autobusem, tramwajem czy trolejbusem. Osoby takie będą mogły skorzystać ze swojej karty bankowej, a system automatycznie zakupi dla nich bilet. Zwolni to pasażera, który przebywa w danym mieście okazjonalnie, z konieczności poszukiwania informacji o cenach biletów, punktach sprzedaży itp. Podobne rozwiązania zastosowane zostały w wielu europejskich stolicach oraz w kilku miastach w Polsce i wszędzie cieszą się dużą popularnością.

Pełne bezpieczeństwo

Montowane w pomorskim transporcie publicznym urządzenia zapewniają pełne bezpieczeństwo. Certyfikacja PCI DSS to standard stosowany przez instytucje płatnicze, który pozwala zabezpieczyć wszelkie transakcje i operacje finansowe. Międzynarodowa norma wydana przez  Payment Card Industry Security Standards Council ma za zadanie zapewnić wysoki i spójny poziom jakości we wszystkich sytuacjach, w których przetwarzane są dane posiadaczy kart płatniczych. Wszelkie transakcje płatnicze dokonywane przez użytkowników w systemie FALA będą odbywały się za pośrednictwem operatora płatności certyfikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.