Przetargi Tabor Wydarzenia

FPS chce dostarczyć dwunapędowego pociągi dla Lubuskiego. Pojazdy są już wyprodukowane

Samorząd Województwa Lubuskiego otrzymał ofertę na dostawę dwunapędowych zespołów trakcyjnych. Nie ma zaskoczenia, bo przetargiem zainteresowała się jedynie Fabryka Pojazdów Szynowych.

Fot. FPS

Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na zakup dwunapędowych zespołów trakcyjnych. Postępowanie było prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, który nabyć chciał wyłącznie dwie spalinowo-elektryczne jednostki.

Wpłynęła jedynie oferta Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski, która zaoferowała dostawę pojazdów w cenach:

  • 35 608 000 zł brutto za jeden pojazd
  • 38 191 500 zł brutto za drugi pojazd

Łącznie za dostawę dwóch pojazdów Samorząd może zapłacić 73,8 mln zł brutto. Tymczasem Urząd Marszałkowski wskazał, że na podpisanie umowy przewidział budżet 57,14 mln zł brutto. Oznacza to, że Samorząd musi sporo dołożyć, aby podpisać umowę. Jednak warto wskazać, że Samorząd przewidział dwa kryteria oceny ofert: cena 60% oraz okres udzielonej gwarancji 40%. FPS określiła, że obejmie jednostki 30-miesięczną gwarancją.

Należy podkreślić, że Samorząd wymaga, aby pojazdy zostały dostarczone do połowy grudnia 2023 roku. Co więcej, jeden pojazd ma być dwuczłonowy, drugi trójczłonowy. Takimi wyprodukowanymi jednostkami dysponuje Fabryka Pojazdów Szynowych – co prawda są to prototypy, ale to właśnie te pojazdy zostały zaoferowane UMWL.

Przypomnijmy, że Urząd Marszałkowski chce nabyć jednostki, które rozpędzą się do 160 km/h w trakcji elektrycznej oraz 120 km/h w trakcji spalinowej. Jeden pojazd ma mieć maksymalnie 60 metrów, drugi 80 m.

Dodaj komentarz