global Pasażer Wydarzenia

Francja stawia na kolej i likwiduje część krajowych połączeń lotniczych

Tam, gdzie można dojechać pociągiem w maksymalnie 2,5 godz., nie dolecą samoloty krajowe – taką decyzję podjęli francuscy posłowie, w odpowiedzi na postulaty prezydenta kraju dot. ochrony klimatu. O sprawie pisze dziennik “The Guardian”.

Fot. Commons Wikimedia

Prezydent Francji Emmanuel Macrone powołał niedawno specjalną komisję zajmującą się sprawami klimatu. Wśród jej postulatów była m.in. likwidacja wszystkich wewnątrzkrajowych połączeń lotniczych, jeżeli w to samo miejsce można dojechać bezpośrednio pociągiem w czasie krótszym niż 4 godziny. W trakcie kolejnych spotkań zredukowano czas  przejazdu do 150 minut. Wpływ na redukcję miał sprzeciw kilku regionów Francji oraz linii Air France-KLM, która dotknięta została skutkami Covid-19.

Parlamentarzyści opowiedzieli się za rozwiązaniem, które zawiesza krótkie bezpośrednie połączenia z lotniska Orly na południe od stolicy Francji – m.in. do Nantes I Bordeaux. Nie wiąże się to jednak z likwidacją połączeń przesiadkowych do hubu Air France w porcie lotniczym Charles de Gaulle/Roissy na północ od Paryża.

Jak informuje brytyjski dziennik, powołując się na Benjamina Smitha, CEO Air France-KLM, linia lotnicza zmniejszy liczbę tras krajowych do 2021 r. o 40 proc. To warunek w ramach udzielonej liniom pomocy publicznej w kwocie 7 mld euro.

Źródło: businessinsider.com.pl, The Guardian

Dodaj komentarz