Raport z Polski Wydarzenia

Funkcjonariusze SOK towarzyszyli śp. Karolinie Kaczorowskiej w ostatniej drodze

Strażnicy Ochrony Kolei wprowadzili w asyście honorowej do Świątyni Opatrzności Bożej urnę z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej. Dzień później w Mszy Świętej Żałobnej uczestniczył dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny SOK.

Polski rząd podjął decyzję o transporcie urny z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej rządowym samolotem z Londynu do Warszawy.
Polski rząd podjął decyzję o transporcie urny z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej rządowym samolotem z Londynu do Warszawy.

Śp. Karolina Kaczorowska była małżonką śp. Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej, który zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Ostatnia Pierwsza Dama II RP była Wielką Patriotką, a także jedną z głównych postaci polskiej emigracji niepodległościowej. Zmarła 21 sierpnia 2021 roku w Londynie. Spoczęła obok męża w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Polski rząd podjął decyzję o transporcie urny z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej rządowym samolotem z Londynu do Warszawy. Asysta Honorowa przewiozła urnę do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na placu przed świątynią hołd zmarłej oddali przedstawiciele Ambasady RP w Londynie, a także władz i instytucji Państwowych, w tym Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei reprezentował Pan Adam Morawski – Naczelnik Wydziału w Komendzie Głównej SOK.

O godzinie 15.30 Kompania Honorowa WP oraz SOK wprowadziła urna z prochami do Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas egzekwii i nieszporów pod przewodnictwem Jasnogórskiego Kapelana Żołnierzy Niepodległości o. prof. Eustachego Rakoczego oraz Mszy Św. za spokój duszy pary Prezydenckiej przy urnie zaciągnięta została warta honorowa przez Żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Hołd oddały także obecne poczty sztandarowe.

Główne uroczystości pogrzebowe

W sobotę 23 kwietnia br. odbyły się główne uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. W uroczystościach żałobnych uczestniczyli członkowie, a także przyjaciele rodziny zmarłej śp. Karoliny Kaczorowskiej, jak również przedstawiciele Najwyższych Władz Państwowych na czele z Parą Prezydencką Panem Andrzejem Dudą i Panią Agatą Kornhauser–Dudą, Wicemarszałek Sejmu RP, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, Dowódcy Wojska Polskiego i Szefowie służb mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował Pan dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei. Podczas pożegnania Pani Prezydentowej nie zabrakło także wiernych, którzy licznie przybyli na uroczystości.

Po zakończeniu nabożeństwa urna z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej została złożona w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej u boku męża śp. Ryszarda Kaczorowskiego.

Dodaj komentarz