Inwestycje Wydarzenia

Gdańskie dworce PKP zmienią swój wygląd

Fot. materiały prasowe

Gdańskie dworce zmienią swój wygląd. Od września trwają prace remontowe na dworcu PKP Gdańsk Główny, niebawem rozpocznie się modernizacja budynku w Gdańsku Wrzeszczu. Przetarg na opracowanie dokumentacji dla tego projektu został już rozstrzygnięty.

Od wiosny, z uwagi na zaawansowane prace remontowe w budynku dworca Gdańsk Główny, podróżni korzystać będą z tymczasowego obiektu powstałego z kontenerów. Ten zlokalizowany zostanie z prawej strony budynku, przy restauracji KFC.

Obecnie hol główny, w którym mieszczą się kasy, jest dostępny dla podróżnych. Prace trwają w skrzydle zlokalizowanym po prawej stronie kas biletowych, w nim mieściła się restauracja McDonald’s.

Za ponad dwa miesiące remont obejmie cały dworzec, wtedy wszystkie kwestie związane z zakupem biletów i uzyskaniem informacji o przejazdach, uzyskamy na terenie dworca tymczasowego.

Co się w nim znajdzie? Jak podaje portal Trojmiasto.pl, na parterze zlokalizowane będą kasy biletowe, poczekalnia, toaleta i poczta. Na pierwszym piętrze zaplecze techniczne i pomieszczenie dla pracowników ochrony.

Modernizacja dworca PKP Gdańsk Główny zakończyć się ma pod koniec 2021 r. Jej koszt to 99,6 mln zł. Wykonawcą prac jest firma Mostostal Warszawa.

– Budynek zachowa wszelkie walory historyczne, tak istotne dla lokalnej społeczności i architektury miasta – zaznacza Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

 

Modernizacja poprawi stan techniczny i estetyczny budynku, a przede wszystkim poprawi komfort podróżnych. W obiekcie zainstalowany zostanie nowoczesny monitoring.

Fot. materiały prasowe

Remont obejmie nie tylko budynek dworca, ale także jego najbliższą okolicę – układ drogowy oraz pobliski teren.

W ramach prac wymienione zostanie pokrycie dachowe: odtworzone zostaną geometryczne wzory z kolorowych  dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie, wymieniona zostanie stolarka okienna wzorowana na historycznej. Planowana są też iluminacja elewacji, restauracja oraz estetyzacja placu przydworcowego.

Zbudowany zostanie również nowy odcinek tunelu podziemnego wydłużającego tunel PLK i tunel miejski, dzięki czemu podróżni bezpieczne przedostaną się zarówno ze strony wschodniej na zachodnią ulicy Podwale Grodzkie, jak i z ul. 3 maja,  w kierunku głównego podziemnego wejścia do budynku dworca na poziomie -1.

Wewnątrz budynku odtworzone zostaną dębowe witryny kasowe i sklepowe. Zainstalowane zostanie oświetlenie wzorowane na historycznym. Po modernizacji pojawią się także historyczne witraże oraz kartusze z herbami pomorskich miast.

Nad pionem komunikacyjnym z poziomu 0 do poziomu -1, prowadzącym do węzłów sanitarnych i strefy poczekalni, wykonana zostanie przeszklona kopuła doświetlająca.

W budynku dworca i w jego otoczeniu zamontowany zostanie System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, za pośrednictwem którego podróżni będą informowani o rozkładzie jazdy pociągów. Na dworcu znajdą się także biletomaty oraz automaty z napojami i przekąskami.

Powstanie też nowa część tunelu podziemnego, która połączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz do przystanków tramwajowych.

To nie jedyny gdański dworzec, na którym poprawi się komfort pasażerów. Trwa przetarg na opracowanie dokumentacji dla stacji PKP Gdańsk Oliwa. A na jakim etapie jest inwestycja w Gdańsku Wrzeszczu?

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła już przetarg na opracowanie dokumentacji dla planowanego przy stacji węzła integracyjnego. W najbliższych latach zmieni się także sam budynek dworca.

Do ogłoszonego przetargu zgłosiły się dwie firmy. Z uwagi na niezgodność z procedurami, jedna została odrzucona. Realizacji prac podejmie się więc spółka Highway, która wyceniła swoje działania na kwotę prawie 392,4 tys. zł. Zgodnie z kontraktem, firma ma 210 dni na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Węzeł we Wrzeszczu powstanie w ramach większego projektu, który otrzymał dofinansowanie unijne, pod nazwą „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Dotyczy on tras dojazdowych dla rowerów do węzłów Gdańsk Główny i Wrzeszcz, a także do przystanków SKM i PKM.

Fot. materiały prasowe

Niebawem modernizację przejdzie również budynek dworca we Wrzeszczu. W ramach inwestycji prowadzonej przez PKP S.A. m.in. powiększona zostanie poczekalnia dla podróżnych.

Po raz ostatni prace na dworcu w gdańskim Wrzeszczu trwały w 2012 r., przed organizowanymi w mieście meczami w ramach EURO 2012. Jak po ośmiu latach zmieni się obiekt?

Jak podają przedstawiciele Gdańska na swojej stronie internetowej, wyburzona zostanie część dworca, dzięki czemu „otworzy się” wyjście z obiektu w stronę ul. Dmowskiego. Wewnątrz zamontowane zostaną także paczkomaty, biletomaty i skrytki bagażowe. Budynek zostanie także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowana zostanie też część dworca po drugiej stronie tunelu, która stanowić będzie całkowicie niezależną część komercyjną.

Przetarg na prace budowlane zaplanowano w połowie 2020 r. Szacowany koszt zadania to ok. 8 mln zł.

W trakcie modernizacji zmieni się także otoczenie dworca. Wstępne projekty zakładają powstanie dwóch parkingów rowerowych, łącznie na ok. pół tysiąca miejsc. W planach jest także stworzenie trzech miejsc postojowych typu Kiss&Ride po stronie budynków dworca oraz budowę dwóch nowych miejsc dla taksówek.

Wstępne plany zakładają również montaż trzech nowych tablic informacji pasażerskiej SIP, a także przebudowę chodników, dopasowanych do planowanego zagospodarowania.

Reklama