Inwestycje

Gigantyczna mozaika pojawiła się na fasadzie nowego dworca PKP w Oświęcimiu

Waży prawie 100 ton, ma 24,2 metry szerokości i prawie 5 wysokości. Teraz ponownie zawiśnie na budynku dworca PKP w Oświęcimiu. Polskie Koleje Państwowe podjęły decyzję o zachowaniu i przeniesieniu z wyburzanego starego budynku mozaiki i zainstalowaniu jej na elewacji nowego obiektu.

Przeniesienie monumentalnego dzieła sztuki, stworzonego przez malarza Kazimierza Gąsiorowskiego w latach 1964-65, które zdobiło dawniej hol starego dworca w Oświęcimiu, było nie lada wyzwaniem technicznym. Najpierw wykonano pełną dokumentację mozaiki, wykorzystując do tego skan 3D powierzchni. Następnie powstały analizy inżynierskie i konserwatorskie, które wykazały, że można ją przenieść tylko i wyłącznie metodą stacco a massello, czyli wraz z całym podłożem.

– Było to bardzo duże wyzwanie, zważywszy na rozmiar dzieła, który wynosi 24,2×4,6 metra, czyli ponad 100 mkw. i jego wagę wynoszącą prawie 100 ton. W związku z tym mozaika musiała zostać precyzyjnie podzielona na cztery sekcje – każda po 6 metrów szerokości i odpowiednio zabezpieczona przy transporcie, na czas składowania, a później w trakcie montażu na elewacji nowego budynku dworca – opowiada architekt Paweł Kośmicki z PKP S.A., autor projektu przebudowy dworca.