Raport z Polski

Grupa PKP S.A. przeznaczy miliony na walkę z koronawirusem

Około 5 mln zł na walkę z koronawirusem przeznaczą, za pośrednictwem Fundacji Grupy PKP, spółki Grupy PKP. Dzięki tym środkom zakupiony zostanie m.in. specjalistyczny sprzęt do badań laboratoryjnych. Jako pierwsza urządzenia otrzyma Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

Mając na względzie bezpieczeństwo i zdrowie publiczne milionów Polaków, zarząd i rada nadzorcza PKP S.A. podjęły decyzję o przekazaniu darowizny w wysokości 2 mln zł dla Fundacji Grupy PKP na rzecz walki z koronawirusem. Łączny budżet, w skład którego wchodzą darowizny od spółek Grupy PKP na rzecz tych działań, będzie wynosił blisko 5 milionów złotych.

­– Środki przekazywane przez spółki skarbu państwa na zakupy najpotrzebniejszych urządzeń diagnostycznych czy środków ochrony to dziś najlepiej wydawane pieniądze. Takie darowizny, jak dotychczasowe przekazane przez PKP, pozwalają na bieżąco uzupełniać braki i poprawiać bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów. Każda inicjatywa spółek pod nadzorem Ministerstwa Skarbu Państwa jest przykładem bezcennych w czasach epidemii – solidarności i empatii – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

 

Decyzję Grupy PKP skomentował także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Polskie Koleje Państwowe to odpowiedzialna firma. W trudnej sytuacji, a z taką mamy do czynienia obecnie, dokłada wszelkich starań, aby skutki epidemii były jak najmniej dolegliwe. Bardzo dziękuję kolejarzom za ich codzienną służbę oraz za podjęte inicjatywy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Istotę pomocy podkreślił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

– Pandemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, która dotknęła dziś społeczność międzynarodową i obywateli Polski, jest największym zagrożeniem epidemicznym XXI wieku. Nadzwyczajna sytuacja, w jakiej obecnie się znaleźliśmy, wymaga nadzwyczajnych działań: dyscypliny, wdrożenia specjalnych procedur w pracy i życiu codziennym, ale także empatii i troski o drugiego człowieka. Polskie Koleje Państwowe, jako firma z wieloletnią tradycją, w której służba społeczeństwu to podstawa codziennej działalności, czują się w obowiązku wspomóc służbę zdrowia w walce z obecnym zagrożeniem – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

 

Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który pozwoli laboratoriom zwiększyć możliwości diagnostyczne oraz przyspieszyć wykonywanie badań u osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, jest jednym z wielu przedsięwzięć, które pozwalają zwiększać szanse powodzenia w codziennej walce z pandemią. Kolejowe spółki starają się wykorzystywać wszystkie swoje możliwości i zasoby – np. pracownicy WARS rozpoczęli dostawy przygotowanych przez własnych kucharzy obiadów dla lekarzy i pielęgniarek z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.  Prężnie działa także Fundacja Grupy PKP, która prowadzi wiele projektów na rzecz walki z koronawirusem, m.in. wolontariat pracowniczy na terenie całego kraju. Jego celem jest wsparcie osób starszych i kolejarzy na kwarantannie domowej, którzy znajdują się w trudnej sytuacji bez możliwości wyjścia z domów. – Obecnie podstawowym celem Fundacji jest wsparcie wszystkich, którzy potrzebują pilnej pomocy. Sytuacja w kraju wymaga od nas reakcji i szybkiego działania. Kolejarze wciąż pełnią swoją służbę, dlatego zapewniamy im środki ochrony osobistej – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Dodaj komentarz