Aktualności Raport z Polski Wydarzenia Wywiady

H. Kubik: Bawiąc uczyć – tworzymy Kolejowy Plac Zabaw

Stowarzyszenie „Moje Ząbki” rozpoczęło starania zmierzające do powstania Kolejowego Placu Zabaw. Inicjatywa związana jest z planami budowy linii kolei dużych prędkości, która ma przebiegać przez Ząbki (województwo mazowieckie, powiat wołomiński). W zamierzeniu ma kształtować bezpieczne postawy wśród najmłodszych, choć przygotowano także ofertę, która zainteresuje starszych entuzjastów kolei. O projekt, który uzyskał już patronat honorowy Urzędu Transportu Kolejowego zapytaliśmy Huberta Kubika, wiceprezes stowarzyszenia.

Skąd wziął się pomysł i jaka jest idea powstania kolejowego placu zabaw?

Usłyszeliśmy o planie budowy dwóch dodatkowych torów, które mają przebiegać przez Ząbki. Chodzi o kolej dużych prędkości, która ma przebiegać z Dworca Warszawa Wschodnia przez Ząbki do Białegostoku. Szybka kolej wymaga nowego spojrzenia. Mieszkańcy Ząbek nie są przyzwyczajeni do pędzących pociągów. Wszystkie pociągi, które obecnie przejeżdżają przez Ząbki, zatrzymują się na tutejszej stacji. Warto wspomnieć, że mimo to w Ząbkach zdarzyły się wypadki na przejściu przez tory. Ustaliliśmy, że ten temat wymaga kształtowania bezpiecznych postaw w obrębie infrastruktury kolejowej. A skoro kształtować, to trzeba zacząć od najmłodszych. I tak narodził się pomysł kolejowego placu zabaw, który stopniowo rósł i dziś możemy powiedzieć, że mamy spójną koncepcję tego miejsca.

Hubert Kubik
wiceprezes stowarzyszenia „Moje Ząbki

Jak taki plac miałby wyglądać, co miałoby się w nim znaleźć?

Na Kolejowym Placu Zabaw muszą być urządzenia nawiązujące tematyką do kolei. W ofertach producentów, znaleźliśmy zabawki w kształcie ciuchci, wagonów kolejowych i stacji kolejowej. Planujemy na tym terenie postawić nieduży wagon kolejowy. Planujemy, żeby na placu zabaw były znaki drogowe spotykane w okolicach infrastruktury kolejowej. Chcemy, aby opiekunowie dzieci bawiących się na kolejowym placu zabaw mieli swoje miejsce na tym terenie, dlatego zaplanowaliśmy dla nich siłownię na powietrzu.

Dla trochę starszych dzieci chcemy umieścić na kolejowym placu zabaw pajęczynę i równoważnie przypominające skład pociągu. Całość ma być otoczona zielenią. Planujemy nasadzenia krzewów i trawy. Na terenie placu i tuż obok znajdują się duże piękne drzewa, które dodatkowo tworzą wspaniałą atmosferę tego miejsca.

Czy wyznaczone jest już miejsce, gdzie miałby się znajdować?

Tak. Mamy już wybrane miejsce. W lutym br. podpisaliśmy z Burmistrz Miasta Ząbki umowę dzierżawy terenu pod Kolejowy Plac Zabaw. To działki o łącznej powierzchni ponad 1100 m3 znajdujące się w otoczeniu domków jednorodzinnych. Geodeta wyznaczył teren placu zabaw. Teraz zamierzamy zniwelować, oczyścić teren i wybrać ofertę na jego ogrodzenie. Mamy nadzieje, że ogrodzenie będzie gotowe jeszcze w tym roku. Musimy zaczynać od ogrodzenia by montowane zabawki nie były niszczone przez przypadkowych i nieproszonych „gości”.

Rozmawialiśmy z okolicznymi mieszkańcami i są bardzo zadowoleni, że tuż obok będą mieli plac zabaw związany z koleją. Pozytywnie zareagowali również na pomysł ustawienie tam wagonu kolejowego. Zadeklarowali pomoc przy pracach związanych z porządkowaniem i zazielenianiem tego terenu.

Dodaj komentarz