global Wydarzenia

Holenderski rząd wesprze publiczny transport zbiorowy

Holenderski rząd przekaże w III kwartale 2021 r. kwotę 370 mln euro na wsparcie transportu publicznego. Środki te miały zostać przekazane szybciej – do 1 lipca. Z uwagi na kryzys i możliwe zmniejszenie usług transportowych w drugiej połowie roku, pieniadze zostaną przekazane później.

W minionym roku na transport publiczny holenderski rząd przeznaczył sumę 1,5 mld euro. Środki te wsparły przewoźników w czasie, gdy frekwencja pasażerów dramatycznie spadła. Kolejne 740 mln euro zarezerwowano na pierwszą połowę 2021 r. Pieniądze pozwolą pokryć do 90 proc. kosztów ponoszonych przez przewoźników.

Jak wynika z raportu Uniwersytetu Technicznego w Delft oraz Kolei Holenderskich, jeden na sześciu pasażerów spodziewa się, że po zakończeniu pandemii będzie mniej podróżował pociągiem. Badanie przeprowadzono na grupie 23 tys. pasażerów. Wśród wymienianych powodów jest zwiększona liczba dni przepracowanych w domu czy zmiana środka transportu na samochód.

To dla przewoźnika kolejowego ważne informacje. Jak podkreśla dyrektor handlowy Kolei Holenderskich, ok. połowa wpływów z biletów pochodzi od osób systematycznie dojeżdżających koleją do pracy. W przypadku, gdy ta grupa zrezygnuje z podróży koleją tylko przez jeden dzień w tygodniu, spadek obrotów wyniesie 10 proc.

Źródło: railjournal.com