Pasażer Wydarzenia

Gigantyczne utrudnienia na kolei

Opóźnione, skrócone na trasie lub odwołane pociągi to dziś problem pasażerów w całej Polsce. Zawieje i zamiecie śnieżne, a do tego niska temperatura wpływają na transport kolejowy w kraju. Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych na stronie portalpasazera.pl, w trasę wyruszyło 71 proc. składów (dane na godz. 15.30).

Oblodzona trakcja, awaria taboru kolejowego czy opady marznącej mżawki i śniegu wprowadziły na kolei prawdziwe zamieszanie. Na chwilę obecną punktualność pociągów wyruszających w trasę wynosi 86 proc. Ze stacji początkowej odjechały 3154 pociągi. Punktualność pociągów będących w trasie wynosi 67 proc. (572 pociągi w trasie). Punktualność pociągów, które dojechały do końca trasy to 75 proc. (2672 składy).

Odwołany został m.in. pociągi Kolei Śląskich nr 40933 relacji Katowice 16:12 – Gliwice 16:38, Katowice (16.12) – Żywiec (17.32) czy Cieszyn (16.22) – Chybie (17.07)

Jak informuje przewoźnik, wpływ na to mają niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie za każde odwołane połączenie wprowadzono Autobusową Komunikację Zastępczą.

Utrudnienia występują także u przewoźnika Koleje Wielkopolskie. Pociąg do Kościana odnotował opóźnienie ok. 100 min. Nie działają niektóre rozjazdy na stacji Poznań Główny.

Częściowo odwołany został pociąg IC Wawel, relacji Kraków – Berlin. Jak podaje przewoźnik, pociąg nie kursuje na odcinku Opole Główne do stacji Esig.

Podobne utrudnienia występują w relacji IC San relacji Przemyśl Główny – Warszawa Zachodnia. Na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Warszawa Zachodnia pociąg został odwołany.

Część połączeń odnotowuje gigantyczne opóźnienia:

  • IC Chełmoński rel. Kraków Główny – Świnoujście – 130 min.
  • IC Mehoffer rel. Szczecin Główny – Przemyśl Główny – 123 min.
  • IC Sobiecki rel. Wiedeń Hbf – Gdynia Główna – 116 min
  • Pociąg relacji Suwałki – Białystok – 109 min
  • IC SPREE/SPREWA rel. Berlin Hbf – Warszawa Wschodnia – 91 min.
  • IC Witkacy rel. Zakopane – Gdynia – do stacji docelowej dojechał z 85 min. opóźnieniem.

Szczegółowe informacje o opóźnieniach dostępne są na stronie portalpasazera.pl