global Inwestycje Publikacje Firm

Impact w polsko-japońskim projekcie wodorowym

Impact Clean Power Technology S.A., polski producent innowacyjnych systemów bateryjnych dla transportu i stacjonarnych magazynów energii oraz japońskie koncerny ITOCHU Plantech Inc. i Toshiba Energy Systems and Solutions Corp., w 2021 roku rozpoczęły prace nad rozwojem systemu wodorowych ogniw paliwowych (FuelCell – FC) dla pojazdów transportu ciężkiego i kolejnictwa.

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

Zaprojektowany przez firmę Toshiba stos ogniw paliwowych ma dwukrotnie dłuższą żywotność niż dotychczasowe standardy rynkowe. Jest przygotowany do pracy z niższymi klasami jakości wodoru, co służyć będzie szerszemu ich zastosowaniu.

Impact wykorzysta dostarczone przez partnerów projektu stosy ogniw do budowy kompletnego rozwiązania systemu wodorowego ogniwa paliwowego wraz z systemem bateryjnym i BMS-em dla pojazdów transportu drogowego i szynowego. Impact przeprowadzi również komplet testów i homologacji gotowego systemu do wykorzystania w autobusach.

– Możemy pochwalić się ponad 10-letnim doświadczeniem w opracowywaniu rozwiązań dla pojazdów wodorowych na całym świecie – mów Bartłomiej Kras, Prezes Zarządu Impact Clean Power Technology S.A. – Patrzymy na wodór jako na nośnik energii nieodległej przyszłości. Aby tak się stało, wodór musi pochodzić ze źródeł odnawialnych, a gospodarka powinna się przestawiać na produkcję zielonej energii – dodaje Bartłomiej Kras.