global Inwestycje Publikacje Firm

Impact w polsko-japońskim projekcie wodorowym

Impact Clean Power Technology S.A., polski producent innowacyjnych systemów bateryjnych dla transportu i stacjonarnych magazynów energii oraz japońskie koncerny ITOCHU Plantech Inc. i Toshiba Energy Systems and Solutions Corp., w 2021 roku rozpoczęły prace nad rozwojem systemu wodorowych ogniw paliwowych (FuelCell – FC) dla pojazdów transportu ciężkiego i kolejnictwa.

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

Zaprojektowany przez firmę Toshiba stos ogniw paliwowych ma dwukrotnie dłuższą żywotność niż dotychczasowe standardy rynkowe. Jest przygotowany do pracy z niższymi klasami jakości wodoru, co służyć będzie szerszemu ich zastosowaniu.

Impact wykorzysta dostarczone przez partnerów projektu stosy ogniw do budowy kompletnego rozwiązania systemu wodorowego ogniwa paliwowego wraz z systemem bateryjnym i BMS-em dla pojazdów transportu drogowego i szynowego. Impact przeprowadzi również komplet testów i homologacji gotowego systemu do wykorzystania w autobusach.

– Możemy pochwalić się ponad 10-letnim doświadczeniem w opracowywaniu rozwiązań dla pojazdów wodorowych na całym świecie – mów Bartłomiej Kras, Prezes Zarządu Impact Clean Power Technology S.A. – Patrzymy na wodór jako na nośnik energii nieodległej przyszłości. Aby tak się stało, wodór musi pochodzić ze źródeł odnawialnych, a gospodarka powinna się przestawiać na produkcję zielonej energii – dodaje Bartłomiej Kras.

 

Na podstawie ustaleń z zeszłego roku, strony zainicjowały uruchomienie projektu opracowania systemu wodorowych ogniw paliwowych z wykorzystaniem ogniw z membraną PEM firmy Toshiba ESS. Charakteryzują się one wyjątkową trwałością i stabilnością. Obecnie stosy ogniw PEM dostarczono do Impact. Firma rozpocznie testy i weryfikację systemu pod kątem zastosowania w pojazdach autobusowych i szynowych.

Impact, ITOCHU Plantech, a także Toshiba ESS zamierzają zoptymalizować łańcuch wartości projektów wodorowych w Europie i krajach EMEA. Ponadto, chcą przyczynić się do przyspieszenia procesów dekarbonizacji z korzyścią dla społeczeństwa.

Impact jest wiodącym producentem innowacyjnych systemów bateryjnych dla transportu, robotyki i stacjonarnych magazynów energii w Europie. Wykorzystując swoje doświadczenia w zakresie projektowania i produkcji systemów bateryjnych spółka chce bezzwłocznie przeprowadzić certyfikację rozwiązania. Pozwoli to szybko skomercjalizować system wodorowego ogniwa paliwowego, opartego o rozwiązanie Toshiby. Początkowo twórcy wykorzystają go w autobusach. Następnie zbadają możliwość wprowadzenia go w ciężarówkach, pociągach, tramwajach, a także w statkach itp.

ITOCHU Plantech jest odpowiedzialne za koordynację i logistykę tego przedsięwzięcia. Będzie rozpoznawać, a także rozwijać nowe zastosowania rynkowe wodorowych ogniw paliwowych

Dodaj komentarz