Inwestycje Publikacje Firm Raport z Polski

Impact zbuduje GigafactoryX

Impact zbuduje GigafactoryX. Stanie się jednym z największych producentów systemów bateryjnych dla pojazdów heavy duty w Europie.

Impact Clean Power Technology S.A. (ICPT) – lider europejskiego rynku elektromobilności – rozpoczyna budowę GigafactoryX, nowoczesnej fabryki systemów bateryjnych –dla transportu publicznego, sektora kolejowego i stacjonarnych magazynów energii zarówno dla zawodowej energetyki jak i indywidualnych użytkowników. Inwestycja oznacza zwielokrotnienie mocy produkcyjnych spółki docelowo do 5 GWh rocznie.

GigafactoryX – budowa i rozwój

Projekt GigafactoryX zakłada powstanie fabryki baterii dla pojazdów elektrycznych. Systemy zasilania będą powstawać w oparciu o ogniwa litowo-jonowe w technologiach: LTO, LFP i NMC. Dzięki inwestycji, moce produkcyjne Impactu zostaną znacząco zwielokrotnione, docelowo do poziomu 5 GWh rocznie w relacji do obecnej produkcji w wysokości niemal 0,4GWh w skali roku. Budowa GigafactoryX będzie wiązała się z zatrudnieniem około 200 nowych pracowników. Planowane na 2024 rok zakończenie pierwszego etapu inwestycji pozwoli na zwiększenie produkcji o ponad 1 GWh rocznie, co pozwoli na zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw systemów bateryjnych dla największych światowych marek.

– Główne cele naszej działalności to bezpieczeństwo transportu, szacunek dla środowiska i zaufanie klientów. Chcemy dalej rozwijać firmę w obszarze nowych produktów, a także dywersyfikować działalność i zwiększać moce produkcyjne. Decyzja o rozpoczęciu budowy GigafactoryX potwierdza nasze ambitne plany. Jestem przekonany, że powstanie zaawansowanego technologicznie zakładu będzie silnym impulsem do rozwoju branży elektromobilności oraz OZE w Polsce i na świecie. GigafactoryX to także kolejny krok w obszarze produkcji energii oraz transformacji transportu publicznego i przemysłu, który pozwoli konsekwentnie redukować emisję CO2. Do tej pory autobusy elektryczne napędzane bateriami z Impactu przejechały ponad 100 mln km co oznacza redukcję dwutlenku węgla na poziomie ok. 115 mln kg CO2 – mówi dr inż. Bartek Kras, prezes zarządu i współzałożyciel Impact Clean Power Technology S.A.

 

O inwestycji mówił także Filip Jankun dyrektor ds. sprzedaży Impact Clean Power Technology S.A.

– Zgodnie z prognozą wiodących firm analizujących rynek szacujemy, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrost popytu na systemy bateryjne w Europie będzie utrzymywał się na dwucyfrowym poziomie. Tak znaczące podniesienie zdolności produkcyjnych pozwoli nam utrzymać pozycję wiodącego producenta rozwiązań e-mobility dla transportu publicznego i przemysłu. Dla naszych klientów GigafactoryX to gwarancja realizacji wielkoskalowych wolumenów zamówień, dostępności serwisu i terminowej realizacji dostaw opartych o europejski łańcuch dostaw – komentuje Filip Jankun dyrektor ds. sprzedaży Impact Clean Power Technology S.A.

 

Wysoka automatyzacja

Nowe linie produkcyjne będą wysoko zautomatyzowane. Wpłynie to nie tylko na wydajność produkcji oraz jakość produkowanych baterii, ale również ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Spółka zadba również o ekologiczny proces produkcji. Będzie ona zasilana z instalacji fotowoltaicznej stabilizowanej magazynem energii zbudowanym z pozyskanych do recyklingu systemów bateryjnych wykorzystywanych wcześniej w środkach transportu publicznego. Docelowo również połowa surowców wykorzystywanych do produkcji będzie pochodzić z recyklingu.

Dodaj komentarz