Inwestycje Publikacje Firm Raport z Polski

Impact zbuduje GigafactoryX

Impact zbuduje GigafactoryX. Stanie się jednym z największych producentów systemów bateryjnych dla pojazdów heavy duty w Europie.

Impact Clean Power Technology S.A. (ICPT) – lider europejskiego rynku elektromobilności – rozpoczyna budowę GigafactoryX, nowoczesnej fabryki systemów bateryjnych –dla transportu publicznego, sektora kolejowego i stacjonarnych magazynów energii zarówno dla zawodowej energetyki jak i indywidualnych użytkowników. Inwestycja oznacza zwielokrotnienie mocy produkcyjnych spółki docelowo do 5 GWh rocznie.

GigafactoryX – budowa i rozwój

Projekt GigafactoryX zakłada powstanie fabryki baterii dla pojazdów elektrycznych. Systemy zasilania będą powstawać w oparciu o ogniwa litowo-jonowe w technologiach: LTO, LFP i NMC. Dzięki inwestycji, moce produkcyjne Impactu zostaną znacząco zwielokrotnione, docelowo do poziomu 5 GWh rocznie w relacji do obecnej produkcji w wysokości niemal 0,4GWh w skali roku. Budowa GigafactoryX będzie wiązała się z zatrudnieniem około 200 nowych pracowników. Planowane na 2024 rok zakończenie pierwszego etapu inwestycji pozwoli na zwiększenie produkcji o ponad 1 GWh rocznie, co pozwoli na zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw systemów bateryjnych dla największych światowych marek.

– Główne cele naszej działalności to bezpieczeństwo transportu, szacunek dla środowiska i zaufanie klientów. Chcemy dalej rozwijać firmę w obszarze nowych produktów, a także dywersyfikować działalność i zwiększać moce produkcyjne. Decyzja o rozpoczęciu budowy GigafactoryX potwierdza nasze ambitne plany. Jestem przekonany, że powstanie zaawansowanego technologicznie zakładu będzie silnym impulsem do rozwoju branży elektromobilności oraz OZE w Polsce i na świecie. GigafactoryX to także kolejny krok w obszarze produkcji energii oraz transformacji transportu publicznego i przemysłu, który pozwoli konsekwentnie redukować emisję CO2. Do tej pory autobusy elektryczne napędzane bateriami z Impactu przejechały ponad 100 mln km co oznacza redukcję dwutlenku węgla na poziomie ok. 115 mln kg CO2 – mówi dr inż. Bartek Kras, prezes zarządu i współzałożyciel Impact Clean Power Technology S.A.