Wydarzenia

Innowacyjnie o kolei. IV Międzynarodowy Szczyt Kolejowy

Czwarta już edycja Międzynarodowego Szczytu Kolejowego (4th International Railway Summit) odbyła się w dniach 15-17 lutego 2017 r.
w Paryżu.

To unikalne trzydniowe wydarzenie zgromadziło zarządców infrastruktury kolejowej, przewoźników, przedstawicieli krajowych i lokalnych władz, a także szerokie grono ekspertów oraz branżowych przedsiębiorców. Organizatorzy poinformowali, że w szczycie wzięło udział ponad stu delegatów z dwudziestu sześciu krajów. Szczyt odbył się w siedzibie Międzynarodowego Związku Kolei (Union of Railways, UIC). Pełny program wydarzenia obejmował m.in. przemówienia, prezentacje oraz przeglądy techniczne. Dodatkowo goście mieli szansę uczestniczenia w specjalnie przygotowanych, kameralnych spotkaniach z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Dużą atrakcją była możliwość zwiedzenia z przewodnikiem jednego ze zmodernizowanych zapleczy RATP (Régie autonome des transports parisiens), operatora transportu publicznego w Paryżu. Uczestnicy szczytu odwiedzili także Saint Lazare Station, drugi z najbardziej ruchliwych dworców w Europie, niedawno w całości odnowiony przez SNCF (Société nationale des chemins de fer français), czyli państwowego operatora przewozów pasażerskich i towarowych. Podczas konferencji prelegenci z całego świata dzielili się swoimi doświadczeniami oraz inicjowali merytoryczne dyskusje. Debatowano np. na temat przyszłości regionalnych przewozów pasażerskich oraz wyzwań stojących przed sektorem kolejowym w erze digitalizacji.

Sporo miejsca poświęcono również inicjatywie Shift2Rail, która skupia się na promowaniu badań i innowacji (R&I: research and innovation) z zakresu nowych rozwiązań produktowych dla kolei. Następne edycje Międzynarodowego Szczytu Kolejowego odbędą się kolejno: piąta – w Kuala Lumpur w dniach 15-17 listopada 2017 r., a szósta – w Pradze w dniach 21-23 lutego 2018 r.

LS

Dodaj komentarz