Tramwaje

Inwestycje tramwajowe w Poznaniu. Co się zmieni?

Budowa trasy tramwajowej na Naramowice będzie jedną z inwestycji, które Poznań zaplanował do realizacji na lata 2021/2022. Miasto usprawni także korzystanie z komunikacji publicznej. Jak? Przede wszystkim przebudowując dwa istotne przystanki – Rynek Jeżycki i Kosińskiego, dzięki czemu będzie łatwiej wysiąść i wsiąść do tramwaju.

Fot. ZTM Poznań

W 2021 r., na ul. Dąbrowskiego, rozpocznie się budowa przystanków typu wiedeńskiego. Zarząd Transportu Miejskiego zlecił już ich projektowanie.

– Zależy nam na doprowadzeniu tych przystanków do oczekiwanego przez naszych pasażerów standardu, oznaczającego znacznie łatwiejsze, a tym samym bezpieczniejsze korzystanie z pojazdów komunikacji publicznej – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu.

 

Przystanek ten powstanie przy rynku Jeżyckim, w miejscu, gdzie pasażerowie wsiadają do tramwaju bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment drogi na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika. Pierwsze takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stad nazwa.

Przystanki wiedeńskie ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pojazdu szczególnie osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Poprawiają także bezpieczeństwo – w związku z podniesieniem jezdni, kierowcy są zmuszeni zwolnić przed takim przystankiem.

W przyszłym roku ZTM prowadzić będzie prace projektowe dotyczące także przystanków Rynek Jeżycki na ul. Kraszewskiego. Ich budowa zaplanowana została na rok 2022.