global Inwestycje Tabor Wydarzenia

Jazdy testowe autonomicznego pociągu w Czechach

W połowie grudnia czeska firma AŽD Praha zaprezentowała w trakcie jazdy testowej swój autonomiczny pociąg. Nowy pojazd wykonał przejazd na lokalnej linii w mieście Libčeves. Pociąg mógł przejechać odcinek Čížkovice – Most, który należy do czeskiej Kolei Śliwkowej (której nazwa pochodzi od dawnych sadów drzew śliwkowych otaczających tory).

Na czym polegała jazda testowa?

W trakcie jazdy testowej sprawdzano, jak autonomiczny pociąg reaguje na ewentualne trudności, z którymi może spotkać się w czasie przejazdu. Pomimo braku maszynisty za sterami pojazd doskonale analizował otoczenie i podejmował odpowiednie środki zaradcze w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa. Zlokalizowany na torach człowiek czy inny pojazd natychmiast wywoływał komendę hamowania.

Za takie reakcje odpowiadają między innymi specjalne wirtualne bramki montowane na torach. Internetowe nadajniki pozwalają natomiast skontrolować pociąg przez dyspozytora. To on, w razie dłuższego postoju po hamowaniu, decyduje, czy pociąg może jechać dalej.

Pomimo skuteczności działania pociągu autonomicznego, możliwość jego wprowadzenia do stałej obsługi jest póki co ograniczona prawodawstwem Republiki Czeskiej. Prawdopodobnie najwcześniej za dwa lata takie pojazdy będą mogły legalnie wejść do użytku.

Dodaj komentarz