Inwestycje Wydarzenia

Jest umowa na dokumentację projektową dla modernizacji linii Tczew – Czersk

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji ok. 100 km linii na odcinku TczewCzersk oraz Szlachta – Bąk. Jej elektryfikacja zapewni nowe możliwości rozwoju kolei na Pomorzu.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dzisiaj umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 203 na odcinku Tczew – Czersk” w ramach projektu „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów w sieci TEN-T”.

– Dzięki kolejnym inwestycjom polska kolej staje się bardziej atrakcyjnym i konkurencyjnym środkiem transportu, także w województwie pomorskim. Rozwój nowoczesnej i  bezpieczniejszej kolei nie tylko w skali krajowej i międzynarodowej, ale także regionalnej ma służyć mieszkańcom mniejszych miast, gmin i powiatów. Wszystko to służy celowi, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie linia nr 203 na odcinku TczewCzersk, nr 215 – ze stacji Szlachta przez Czersk do stacji Bąk, a także odbudowę niewykorzystanej linii z Lipowy Tucholskiej do Szlachty Zachód.

Planuje się także budowę dwóch łącznic między linią kolejową nr 203 a linią kolejową nr 201 (Łąg Południowy – Czarna Woda oraz Szałamaje – Łąg) z Nowej Wsi Wielkiej przez Bydgoszcz do portu w Gdyni. Łącznie zmodernizowanych zostanie około 100 km linii.

– Dzięki planowanej modernizacji linii mieszkańcy Czerska czy Starogardu Gdańskiego szybciej dotrą do Tczewa i Trójmiasta. Podróżni będą mogli korzystać z przebudowanych, bardziej funkcjonalnych stacji i zmodernizowanych przystanków. Cieszę się, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują kolejną inwestycję na terenie województwa pomorskiego – powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

 

Na liniach nr 203 oraz 215 planowana jest przebudowa łącznie 15 stacji – m.in. w Starogardzie Gdańskim, Czarnej Wodzie i Czersku. Wyższe perony ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Oczekiwany komfort obsługi podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią dogodne dostępy do peronów w postaci pochylni oraz wind z przejść podziemnych, m. in. na stacji Starogard Gdański. Planuje się budowę dwóch nowych przystanków o roboczych nazwach Tczew Suchostrzygi i Szlachta Zachód. Przystanek Tczew Suchostrzygi ułatwi dostęp do kolei mieszkańcom największego osiedla w mieście.

– Modernizacja linii TczewCzersk zapewni w południowej części Pomorza atrakcyjne podróże pociągiem do szkoły czy pracy. Dzięki planowanej elektryfikacji kolej będzie sprawniejsza i bardziej ekologiczna, a nowe przystanki zwiększą dostęp do tego środka transportu. Inwestycje w ramach Krajowego Programu Kolejowego będą służyć podróżnym i przewoźnikom przez wiele kolejnych lat –  powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Dokumentacja obejmie remont, przebudowę lub budowę ponad 130 nowych wiaduktów, mostów oraz przejść pod torami. 80 przejazdów kolejowo-drogowych oraz przejść dla pieszych zostanie zmodernizowanych, co podniesie poziom bezpieczeństwa na styku linii kolejowych i dróg. Planowana elektryfikacja ograniczy wpływ linii na środowisko, a pociągi będą jeździć sprawniej i ciszej. Bezpieczną i sprawną jazdę pociągów zapewni nowy system sterowania ruchem kolejowym.

Dodaj komentarz