Raport z Polski

Kamery dbają o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

W pierwszym półroczu 2020 r. PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały policji prawie pół tysiąca nagrań z karygodnym zachowaniem kierowców. O bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych każdego dnia dba ok. 1,8 tys. kamer. Filmy z przejazdów wykorzystywane są na szkoleniach i w kampanii społecznej Bezpieczny przejazd.

Fot. L. Brylowski / PKP PLK

Z roku na rok wzrasta liczba przejazdów kolejowych wyposażonych w system monitoringu. W ostatnich dwóch latach na ok. 400 skrzyżowaniach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontowały dodatkowe kamery. Urządzenia całą dobę obserwują przejazdy w każdym województwie. Monitoring pozwala kolejarzom kontrolować bezpieczeństwo na blisko 1800 przejazdach.

Łamanie przepisów bezpieczeństwa, uszkodzenia rogatek i kolizje na przejazdach nagrane przez kamery trafiają do policji. W 2019 r. było ponad 1400 wniosków, a za połowę bieżącego roku już 471 wniosków w sprawie ukarania kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego.

Nagrania z nieprawidłowym zachowaniem na przejazdach są wykorzystywane na seminariach dla instruktorów nauki jazdy i w edukacji kierowców. Materiały wideo trafiły do 4 tys. ośrodków szkolenia kierowców. W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” filmy, prezentujące tragiczne błędy kierowców, mają przestrzec przed brawurą i nieodpowiedzialnością m.in. omijaniem rogatek, wjeżdżaniem pod opadające rogatki, ignorowaniem znaku stop. W 98 % wypadów na przejazdach kolejowo-drogowych jest efektem ignorowania bezpieczeństwa przez kierowców.

Monitoring na przejazdach kolejowo-drogowych to efekt modernizacji linii kolejowych m.in. WarszawaLublin, PoznańWarszawa, PoznańSzczecin, DziałdowoOlsztyn, Legnica – Rudna Gwizdanów z udziałem środków unijnych oraz inwestycji ze środków budżetowych.

Konsekwentne działania w celu zwiększania poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej to m.in. budowa bezkolizyjnych skrzyżowań, dodatkowe urządzenia sterowania ruchem na przejazdach, poprawa systemów komunikacji obok skrzyżowań kolejowo-drogowych. Szybkie reakcje zwiększające bezpieczeństwo na przejazdach zapewnia #ŻółtaNaklejkaPLK. Zestaw dodatkowych informacji na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Więcej na www.bezpieczny-przejazd.pl