global Wydarzenia

Knorr-Bremse wyposaży nowe wagony metra dla Berlina

Systemy hamulcowe, wejściowe i klimatyzacyjne do nowych wagonów metra, produkowanych przez firmę Stadler dla berlińskiego Zarządu Transportu Miejskiego (BVG) wyprodukuje firma Knorr-Bremse. W ramach wygranego przetargu przedsiębiorstwo wyposaży we wspomniane systemy łącznie 606 wagonów.

Fot. Michał Ciechowski / raportkolejowy.pl

Kontrakt, poza instalacją systemów, obejmuje także dostawę części zamiennych oraz cyfrowe usługi serwisowe przez 32 lata. Podpisana umowa zawiera prawo opcji na wyposażenie kolejnych 894 wagonów. Inwestycja ta zrealizowana może zostać w latach 2026-2031.

Stadler dostarczy łącznie dla BVG do 1,5 tys. wagonów metra o wartości 3 mld euro. Pierwsza transza obejmuje 606 wagonów. Pierwszy pojazd dostarczony zostanie na przełomie 2021 i 2022 r. Ostatni wagon w ramach tej umowy dotrze do stolicy Niemiec do końca 2026 r. Berliński operator podjął już decyzję o zamówieniu kolejnych 230 wagonów, jednak nie znana jest oficjalna ich data dostawy.

Firma Knorr-Bremse dostarczyła urządzenia hamulcowe dla poprzednich generacji pojazdów berlińskiego U-Bahn, takich jak flota serii IK, która weszła do eksploatacji w 2015 roku.

Dodaj komentarz