Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Kolej jeszcze bliżej pasażerów w Łódzkiem

Na kwotę 5,1 mln zł opiewa umowa na nowy przystanek Jedlicze k. Zgierza. Ta lokalizacja zwiększy dostęp do kolei w aglomeracji łódzkiej, a także zapewni łatwiejsze podróże na linii Łódź – Kutno. Pierwsi pasażerowie skorzystają z dogodnego dostępu do kolei pod koniec 2023 roku.

"Nowy

Nowy przystanek, na razie pod roboczą nazwą, Jedlicze k. Zgierza powstanie w pobliżu skrzyżowania linii ŁódźKutno z drogą w kierunku Zgierza, Ozorkowa i Aleksandrowa Łódzkiego. Inwestycja realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. W celu jej realizacji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę, w formule „projektuj i buduj”, z Przedsiębiorstwem EL-IN. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na ostatni kwartał tego roku.

Jak będzie wyglądał nowy przystanek?

Długość peronu będzie miała 200 m, a wysokości 0,76 m. Dzięki temu podróżni będą wygodnie wsiadać, a także wysiadać z pociągów. Na obiekcie zamontowane zostaną wiaty i ławki. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmierzchu. Będą tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Peron zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Sprawne przesiadki i zmiany środków komunikacji ułatwią: parking, a także stojaki rowerowe.

Miliard złotych na lepszy dostęp do kolei

– Dzięki inwestycjom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” – takim jak budowa przystanku Jedlicze k. Zgierza, zwiększa się dostępność kolei w województwie łódzkim. Nowe przystanki budowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przyczyniają się do tego, że mieszkańcy chętniej wybiorą kolej w codziennych, a także w okazjonalnych podróżach. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

 

Przystanki dostosowane do potrzeb wszystkich pasażerów

Nowe przystanki budowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” na liniach w województwie łódzkim oraz na sieci kolejowej w całym kraju sprzyjają lepszemu wykorzystaniu kolei. Mieszkańcy zyskują dodatkowy dostęp do pociągów, a perony są przygotowywane odpowiednio do potrzeb wszystkich podróżnych – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Program przystankowy w województwie łódzkim nie zwalnia

W ubiegłym tygodniu PKP PLK i wykonawca podpisali umowę na budowę przystanku Zgierz Rudunki. W realizacji jest już przystanek Tomaszówek na linii Tomaszów MazowieckiSkarżysko-Kamienna. Kolejne lokalizacje, które powstaną w 2023 roku to Stare Grudze i Izabelów. Natomiast prace na Łódź Zarzew ruszą w latach 2023-2024. Na liście rezerwowej znajdują się m.in. przystanki Żakowice Południowe, Głowno Północne, a także Zaosie.

Dodaj komentarz