Aktualności Wydarzenia

Koleje Dolnośląskie wspierają kształcenie młodzieży

Od września przyszli pracownicy Kolei Dolnośląskich będą kształcić się w klasie patronackiej w ramach szkoły branżowej I stopnia. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Lubinie mogą liczyć na praktyki pod okiem ekspertów oraz szansę na zatrudnienie jeszcze w trakcie nauki. Trwa rekrutacja.

fot. Konrad Dąbkiewicz

Pomysł, aby w Zespole Szkół Nr 1 im. Prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie stworzyć klasę wielozawodową, dedykowaną m.in. adeptom pracy na kolei, to wspólna inicjatywa zarządu Kolei Dolnośląskich oraz dyrekcji szkoły. Kształcenie przyszłych pracowników „skrojonych na miarę” konkretnej firmy nie jest nowym pomysłem. Nowością w skali Zagłębia Miedziowego jest natomiast formuła trzyletniej nauki dla przyszłych pracowników kolei w ramach branżowej szkoły I stopnia. Z takiej oferty w lubińskiej „Ceglance” w tym roku mogą skorzystać zainteresowani absolwenci szkół podstawowych.

– Koleje Dolnośląskie to duża, nowoczesna firma o najwyższych standardach. Stawiamy na rozwój nie tylko infrastruktury czy taboru kolejowego ale także kadry. Nabór kandydatów do klasy pod patronatem KD to nasza inwestycja w kapitał ludzki. Po raz pierwszy młodzi ludzie z regionu, którzy chcą związać swą przyszłość z koleją, będą mieli możliwość poznania zawodu zarówno na zajęciach teoretycznych jak i praktycznych w ramach trzyletniej nauki  – mówi Damian Stawikowski, prezes spółki Koleje Dolnośląskie S.A.

 

Zajęcia praktyczne będą odbywać się pod okiem praktyków w hali serwisowej w Legnicy. Trwają przygotowania zaplecza dla uczniów. Nauka w klasie wielobranżowej pod patronatem KD potrwa trzy lata. Co istotne, już podczas nauki, przyszli kolejarze staną się pracownikami Kolei Dolnośląskich.

– Praktyczna część przyuczania do zawodu będzie premiowana finansowo. Uczniowie podpiszą umowę o pracę ze spółką i będą otrzymywać stosowne wynagrodzenie – zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, które dotyczą pracowników małoletnich. Oczywiście zgodę na taką formę zatrudnienia, będą musieli wyrazić opiekunowie prawni uczniówmówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich S.A.

 

Czytaj dalej >